İnönü'ye dev ödül

Eski Türk Fizik Derneği Başkanı ve Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdal
İnönü'nün 'Wigner Madalyası'yla ödüllendirildiği açıklandı.

İSTANBUL - Eski Türk Fizik Derneği Başkanı ve Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdal İnönü'nün 'Wigner Madalyası'yla ödüllendirildiği açıklandı. 'Wigner madalyası' fizik alanında Nobel'den sonra en önemli ödül kabul ediliyor.
Grup Teorisi ve Temel Fizik Vakfı Başkanı Prof. Dr. Arno Bohm, 2004 Wigner Madalyası'nın İnönü'ye verileceğini açıkladı. İnönü madalyasını 2-6 Ağustos 2004 tarihlerinde Meksika'da yapılacak 'Fizikte Grup Kuramı Metotları 25. Ululararası Kollokyumu'nda düzenlenecek törende alacak.
Wigner Madalyası, ünlü Macar asıllı ABD'li Fizikçi Eugene Paul Wigner adına veriliyor. Madalya, 'Grup Kuramı'nı kullanarak fizik alanında en önde gelen katkıları ödüllendirmeyi amaçlıyor.
Madalyanın, diğer çalışmalarının yanında, Prof. Dr. İnönü'nün 1953 yılında yaptığı ve 'İnönü- Wigner Grup Kontraksiyonu' olarak bilinen çalışmanın son yıllarda 'sicim' ve 'zar' kuramı alanında yapılan çalışmalarda önem kazanması nedeniyle ödüle hak kazandığı öğrenildi. Bilim adamları son yıllarda fizik biliminde tüm etkileşimleri açıklayacak bir kuram üzerinde çalışıyor. Gezegenlerden en küçük atom altı parçacıkların hareketlerine kadar tüm etkileşimleri açıklayacak kuramların 'sicim' ve 'zar' olduğu, hayli güçlü bir olasılık olarak bilim dünyasında son yıllarda önem kazandı. Sicim ve zar kuramlarının değişik yönleri arasındaki bağlantıları anlayabilmek için de 'İnönü-Wigner Kuramı'nın kullanılması gerekiyor.
İki yılda bir verilen ödülü, daha önce 1986 yılında TÜBİTAK'ın kuruluşunda aktif rol alan Prof. Dr. Feza Gürsoy da almıştı.