İnönü'ye 'kurul' şartı

İnönü'ye 'kurul' şartı
İnönü'ye 'kurul' şartı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnönü Stadı projesi için koruma kurulundan onay alınmasını yeniden zorunlu kıldı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnönü Stadı arazisi için hazırlanan imar planında üçüncü kez değişiklik yaparak, stat projesi için koruma kurulundan onay alınmasını zorunlu kıldı. 22 Mart’ta askıya çıkan bu yeni plana, önceki planda iptal edilen “ Spor tesisi alanında ilgili koruma kurulundan görüş alınmadan uygulama yapılamaz” maddesi de yeniden eklendi. Son planda stadın 2005’te tescil edildiği notu da yer alıyor.
Mart ayı başında askıya çıkan önceki planda, stat arazisinde yapılacak projeleri koruma kurulu onayına bağlayan maddelerin üzeri çizilmişti. Radikal de bu durumu kamuoyuna duyurmuştu. Bu değişikliğe itiraz eden meslek odaları, yeni stat projesinin kurul denetiminden çıkartılmak istenmesinin ‘ Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu söylemişti. Uzmanlara göre projenin silueti ve tarihi dokuyu bozmaması, stadyumun altından geçen Dolmabahçe Sarayı’na ait kanallara zarar vermemesi gibi unsurlar kurul tarafından denetlenmeliydi. Edinilen bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeniden değişiklik yaptı ve stat projesi için koruma kurulundan onay alınmasını zorunlu kıldı.

Şimdi ne olacak?

Yeni imar planı bir ay boyunca askıda kalacak. İtiraz gelmezse, Koruma Kurulu, projeyi değerlendirecek. İtiraz gelirse yargı süreci başlayacak. Yürütmeyi durdurma kararı çıkarsa her şey başa dönecek. Mimarlar Odası, tescilli eser olan binanın özgün haliyle korunmasını savunurken, planlara dava açacağını duyurmuştu. Şehir Plancıları Odası da stadın kapasitesinin arttırılmasının altyapı sorunlarını kötüleştireceğini belirtiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir yetkili ise “İmar planları askıdan inmeden kurulun herhangi bir projeyi değerlendirmesi söz konusu değil” dedi.

Ocaktan beri üç kere değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni stat projesi için hazırladığı ilk plan, geçen ocakta onaylanmıştı. Bu planda stat için maksimum yükseklik deniz seviyesinden 34 metre - yaklaşık 10 katlı bir apartmana denk - olarak belirlenmişti. Ritz Carlton Oteli’nin yan tarafındaki yeşil alan da projeye dahil edilmiş ve Beşiktaş ’ın kullanımına açılmıştı. Ocaktan beri planda üç kez değişiklik oldu.


  http://www.radikal.com.tr/112665811266584

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Umarım... - Mevan-misafir

  Umarım, butür zorlama Kurul kararları, plan değişiklikleri vs. bahaneler ile BJK bezdirilerek, İnönü Stadyumunun başka bir yerde Tahsis edilecek bir arazi üzerinde inşa edilmesi için bir karar, yasa, vs. çıkarılmaz ve mevcut stadın yeri herhangi bir "Kalın Boyunlu" yandaşa tahsis edilip, Carlton misali bir bina, otel, yapı inşasınası yol açmaz. Yoksa, Biz, İstanbullilar ve BJK taraftarları çok üzüleceğiz, ama geç olacak.Malesef, geçmişte ve mecut uygulamalar bunu gösteriyor. Çok mu kuramsal davrandım ne :)

  acaba diyorum.... - umudu

  gazetemiz her hafta BEŞİKTAŞ'ımızla ilgili olumsuz haberler yaparak gerekli desteği veriyor sağolsun. Haydarpaşa Tren garının yanına da stad yapılacakmış. Bu yönde de haberleri bekliyorum.

  Çok Garip - divrike1

  Radikal gazetesinin ve bu gazetenin Beşiktaş'a 8Taş diyen yazı işleri müdürünün yeni stadyum hakkındaki bu garip tutumu böyle saygın bir gazeteye yakışıyor mu? Bu beyefendi fanatik bir Galatasaraylı olabilir ama bu haberciliğinde fanatizm sergilemesine neden olmamalı.

  acaba diyorum... - Agér

  acaba bu stad fener yada gs nin stadı olsaydı, radikal ve diğer basın bu kadar kültür değerleri adı altında zorlama haberler yaprmıydı, acaba diyorum o zaman bu basında sürekli yer alan ve kendine vazife çıkaran kişi kurum ve kurullar aynı hassasiyeti gösterrimiydi? acaba amaç nedir amaç nasıl olsa sesi çıkmayan ve halkın takımı olan bir kulup üstünden kendi ismini mi pazarlama olabilirmi acaba?