'İnşaat emsalini 7'ye çıkarmayın'

Başbakan Erdoğan: "Beton zeminlerde çocuklara çocukluk inşa ediyoruz. Plan notlarıyla oynayarak inşaat emsalini 7'ye çıkarırsanız tarih affetmez."

Partisinin Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘ AK Parti 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Bizim neslimiz aldığı değerli mirası ne yazık ki aynı şekilde ileriye taşımadı. Belki biraz aşırı olacak ama adeta ihanet etti” diyerek sözlerine başladı. Metropollerin adeta ölü şehirlere dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, “Bizim metropollerimiz vardı ama o metropoller beceriksiz ve estetik dünyası olmayan, estetik ruhu olmayan ellerde adeta nekropole yani ölü şehirlere dönüştü” ifadelerini kullandı. Derelerin örtüldüğünü, nehirlerin yatağının değiştirildiğini, şehirlerin adeta suyu yuttuğunu ifade eden Erdoğan, “Bazen arkadaşlarımız diyor ki ‘derenin yatağını şöyle biraz kaydıralım, biraz değiştirelim’. Yapma, er veya geç o dere yatağını bulur. Derenin hakkı vardır. Hakkını alır, hakkını aldığı zaman bedeli ağır olur. Canlar gider, cananlar gider. Hassas olalım buralarda. Buradan 3-5 kazanacağız diye bu yataklarla oynamayalım. Bırakalım dere yatağında aksın” diye konuştu.

Çocuklar toprakla buluşsun
Beton zeminler üzerinde çocuklara hayat inşa edilmesinin de haksızlık olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Halbuki bizim onlara çimen zeminleri hazırlamamız lazım, toprak zeminler hazırlamamız lazım. Bırakalım oralarda yuvarlansınlar, bırakalım oralarda oynasınlar. Toprakla yoğrulsunlar. Biz topraktan geldik toprağa gideceğiz onun için bu çok önemli” dedi. Yüksek binalar yerine yatay mimariyi öneren Erdoğan,“Bizim mimarimizde yatay mimari egemendir. Bu yatay mimariyi bizim en güzel şekliyle ortaya koymamız lazım” diye konuştu.
‘Emsallerle oynarsanız tarih sizi affetmez’
Belediyelere de emsal uyarısında bulunan Erdoğan, “Şuradan daha fazla bir şey elde edelim, biraz daha rant elde edelim. Onun için emsali 1,5 değil, 3’e çıkaralım, 2,5’a çıkaralım. Allah aşkına bu mantıktan vazgeçin. 3’ün verileceği yer de vardır ama 3’e zorlayacağımız yer asla olmamalıdır” dedi. Belediyelerde azami emsalin 3 olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Ama plan notlarıyla oynamak suretiyle eğer siz bunu 6’ya, 7’ye çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin” derken, ‘bürokrasinin oyuncağı olmayın’ mesajını da verdi. Erdoğan, “Siyasi irade, bürokratik oligarşiye mahkum olmamalı. Belediye başkanı, bir siyasi irade olarak asla bürokratik oligarşinin oyuncağı haline gelmemelidir” ifadelerini kullandı.

‘Reddi reddettik’
Başbakan Erdoğan, tarihi eserlerin korunmasına örnek olarak da Budapeşte’yi gösterdi. “Budapeşte’ye bak, adamlar yüzlerce yıl bu eserleri nasıl korumuşlar ve hala nasıl koruyorlar” diyen Erdoğan, Türkiye’de ise tarihi eserlerin rezil edildiğini söyledi. Erdoğan şöyle devam etti. “Her yerde böyle, bazıları tamamen kökten yıkılmış, yeniden inşa edilmiş. Ama yeniden aynısı inşa edilmiyor. İstanbul’da Taksim’de Taşkışla var. Kurul Taşkışla’nın aynısını yapmak isterken bizim önümüze red ile çıkıyorlar. Ne reddi? Hatta ana muhalefet kalktı onları savundu. Aslını yapacağız biz, ama bunu yapan kurulu savunuyor. Reddine, red ile karşılık verdik.”  {ANKARA/ DHA}