İnşaatlarda çalışıp matematiği tutturdu

Bir başarı öyküsü de Adana'dan geldi. 20 yaşındaki Salih Peyken, Adana Sokak Çocukları Derneği desteğiyle girdiği ÖSS'de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nü kazandı.
Haber: ABDULLAH YANGIN / Arşivi

ADANA - Bir başarı öyküsü de Adana'dan geldi. 20 yaşındaki Salih Peyken, Adana Sokak Çocukları Derneği desteğiyle girdiği ÖSS'de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nü kazandı. Ancak okumak için parası yok.
Salih Peyken, Adana Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra üniversiteye giremedi. Daha sonra Sokak Çocukları Derneği'nin desteğiyle dershaneye devam etti. Bu arada inşaatlarda işçi olarak çalıştı. Sonunda Fen Edebiyat Fakültesi'ni kazanan Salih'in önüne şimdi de öğrenim masrafları engeli çıktı.
Baba taşeron işçi
Baba Ahmet Pekyen, TEDAŞ'ta taşeron işçi. Oğlunu okutmak istese de eline geçen 403 YTL ile bunu yapması olanaksız. Üstelik diğer oğulları 10 yaşındaki Onur ile 17 yaşındaki Hasan'ı da okutmaya çalışıyor. "Geçen yıl kira parasını akrabalarımız aralarında para toplayıp ödedi. Beş ay önce işe girdim, aldığım para ise ancak evin asgari geçimini sağlıyor. Bu durumda Salih'i okutmam imkânsız."
Sivas'a okumaya gittiğinde onu yurtta kalmaktan kitap masrafına, yiyecekten ulaşıma kadar uzun bir masraf listesi bekleyen Salih ise umutsuz: "Sokak Çocukları Derneği'nin desteğiyle başarıyı yakaladım. Okumak istiyorum, babamın da beni çok okutmak istediğini biliyorum ama bunu başarabileceğini sanmıyorum. Ne olur bana hayırseverler, devletim sahip çıksın."
'Yazın yine çalışırım'
Salih'in öncelikle 3-10 Eylül'deki üniversite kayıt işlemleri için paraya ihtiyacı var. "Üniversitede dört yıl okuyacağım. Yaz aylarında gelir, yine inşaatlarda çalışırım. Ancak okulun açık olduğu süre boyunca yardıma ihtiyacım olacak" diyor.