İnsan hakları bilançosu

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı: 2004'te 847 kişi 1634 ihlal şikâyetinde bulundu. En çok Emniyet şikâyet edildi.

ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin haritasını çıkardı. Türkiye'de ilk kez tutulan ihlal istatistiğine göre; geçen yıl 847 kişi, 1634 ihlal şikayetinde bulundu. Şikâyet konusu olan ihlal iddialarının başında 'işkence', şikâyet edilen kurumların başında ise Emniyet geldi.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, dün düzenlediği basın toplantında 2004 yılında aldıkları şikâyetlere ilişkin rakamları açıkladı. Buna göre 354 kişi İnsan Hakları Başkanlığı'na, 466 kişi il insan hakları kurullarına, 27 kişi de ilçe insan hakları kurullarına başvurarak haklarının ihlal edildiğini söyledi. Toplam 847 şikâyetçi,1634 ihlal şikâyetinde bulundu. İhlal iddialarının başında 'işkence ve kötü muamele' yer aldı. Geçen yıl 158 kişi işkence ve kötü muamele gördüğü gerekçesiyle başvuruda bulundu.
Emniyet ilk sırada
İnsan Hakları Başkanlığı'na şikâyet edilen kurumların başında ise Emniyet geldi. Başvuranların yüzde 15.6'sı Emniyet'ten, yüzde 10'u adliyeden, yüzde 9.1'i bakanlıklardan, yüzde 8'i belediyelerden, yüzde 7.8'si sağlık kurumlarından, yüzde 7.4'ü eğitim ve öğretim kurumlarından, yüzde 5.5'i ceza ve tutukevlerinden, yüzde 5.8'i jandarmadan, yüzde 4.4'ü valiliklerden, yüzde 3'ü sosyal hizmet kurumlarından, yüzde 2.6'sı kaymakamlıklardan, yüzde 0.1'i özel idareden, yüzde 21.6'sı diğer kurumlardan şikâyetçi oldu.
Şikâyetçilerin mesleklerine göre dağılımında ilginç bir ayrıntı göze çarptı. Polis, asker ve yargı mensupları da hakları ihlal edildiği gerekçesiyle şikâyette bulundu. Sekiz polis, sekiz asker ve beş yargı mensubu kuruma başvurdu. Haklarının ihlal edildiğini öne sürenlerin başında ise işsizler ve emekliler geldi. Onları memurlar ve öğrenciler izledi.
Şırnak'tan tek başvuru
Hak ihlallerinde rekoru Ankara kırdı. Şikâyetlerin yüzde 17.9'u Ankara'dan yüzde 16.3'ü İstanbul'dan yüzde 6'sı İzmir'den, yüzde 3.1'i Adana'dan, yüzde 3.1'i Bartın'dan, yüzde 2.8'i Antalya'dan, yüzde 2.6'sı Malatya'dan, yüzde 2.6'sı da yurtdışından geldi. Şikâyetlerin sadece yüzde 1.4'ü Mardin, yüzde 0.9'u Diyarbakır, yüzde 0.5'i Bitlis, yüzde 0.1'i Şırnak, yüzde 0.1'i Tunceli'den. Diyarbakır'dan sekiz, Şırnak ve Tunceli'den sadece birer kişi haklarının ihlal edildiğini bildirdi.
Bıçak, başvuru sayısının Doğu ve Güneydoğu'daki düşüklüğünü, burada yaşayan insanların bu mekanizmayı yeterince bilmemelerine bağladı. Sistemde aksaklıklar olduğunu itiraf eden Bıçak, "Sistemin tam işleyebilmesi için zamana ihtiyaç var" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7398257398250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.