İnsan hakları övgüsü

'İki dev adım'
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Türkiye'nin son haftalardaki uygulamalarından övgüyle söz etti. Örgüt açıklamasında,
"Kürtçe yayın ve DEP'lilerin serbest kalması tarihi birer adım" dedi.
'Adımlar sürsün'
Eleştirilerse şöyle: "Önemli reformlara rağmen, ifade özgürlüğü, işkence, toplantı özgürlüğü ve insanların yerlerinden edilmemesi için iyileştirme gerek. Olumlu değişime yönelik adımlar kesintisiz sürmeli."

NEW YORK - İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), Türkiye'yi
hem övdü, hem eleştirdi. HRW'den yapılan açıklamada, önemli reformlara rağmen, ifade özgürlüğü, işkence ve kötü muamele, toplantı özgürlüğü ve insanların yerlerinden edilmesine dair daha fazla iyileştirme yapılması gerektiği belirtildi.
Açıklamada, Türkiye'nin, insan haklarının geliştirilmesi için iyi bir başlangıç yaptığı, bu olumlu değişimin devam edeceğini gösterecek önemli ilave adımlara da ihtiyaç olduğu ifade edildi. AB'nin, Türkiye'nin
adaylığının yeni aşaması konusunda tarihi bir karar vermesine altı ay kala, geçen hafta anadilde yayın ve eski DEP'lilerin serbest bırakılması gibi, Türkiye'nin iki tarihi adım attığı belirtilen açıklamada, son iki yılda idamın kalkması, işkencenin önlenmesi ve ifade özgürlüğü konularında önemli gelişmeler sağlandığına işaret edildi.
Türk hükümetinin davetiyle, yerli ve uluslararası insan hakları örgütleriyle geçen hafta insan haklarından sorumlu Devlet Bakanı, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı'yla görüştüklerini belirten HRW, Türk yetkililerin insan hakları konusundaki iyileştirme görevlerinin 'aşırı aciliyetini anlamaları' gerektiğinin altını çizdi.
Bazı insan hakları uygulamalarında hâlâ gelişmeye ihtiyaç olduğu, özellikle
ifade özgürlüğünde sorunlar bulunduğu kaydedildi. İfade özgürlüğündeki kısıtlamalara, Milli gazete yazarı Hakan Albayrak'ın aldığı 15 aylık hapis cezası örnek gösterildi, Albayrak'ın serbest bırakılması istendi. TCK'nın 159. maddesi bağlamında birçok yazar ve siyasetçinin yargılanma sürecinin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, ifade özgürlüğünün temini için bu maddenin kaldırılması konusunda çağrıda bulunuldu.
Türkiye'nin gözaltındakilere yönelik yasal koruma düzenlemelerinin pek çok AB ülkesinden iyi olduğu belirtilen açıklamada, 2003'te 340 mahkûmun işkence ya da kötü muamele iddiasıyla tıbbi kontrol için Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na başvurduğu, bunun da 'polis ve jandarmanın reformları uygulamada başarısız olduğunu' gösterdiği ifade edildi. NATO zirvesinin, Türk polisinin insan haklarına tam saygı göstermek suretiyle görevini yerine getirmede bir test olacağının altı çizildi.
HRW'nin Türkiye uzmanı Jonathan Sugden, "Hükümet ve yargı kutlanmayı hak etti. Türkiye bunu sürdürmeli" dedi.