İnsan haklarında karne yine kötü

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın 2003 raporuna göre bir yıllık insan hakları ihlallerinde en az 277 kişi yaşamını bitirdi. Yargısız infaz, dur ihtarına uymama ve rastgele ateş sonucu ölenler 51 kişi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Türkiye 'yaşam hakkı'nı korumada yetersiz. Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na (TİHV) göre, 2003'te yaşam hakkını ihlaller sonucu en az 277 kişi öldü.
TİHV 2003 raporu, reformların, 'yaşam hakkı' konusundaki ihlalleri durdurmaya yetmediğini gösterdi. Ancak, eskiye oranla sayıda azalma gözlendi. Yargısız infaz, dur ihtarına uymama, rastgele ateş sonucu 51, silahlı çatışmalarda 115, mayın ve bomba patlamalarında 19, faili meçhul siyasi cinayetlerde 11, yasadışı örgüt saldırılarında 61, sivil çatışmalarda bir kişi, cezaevlerinde 19 kişi (ikisi ölüm orucu) öldü.
Rapora giren örnekler de şöyle:
Yasef Yahya da raporda: 11 faili meçhul cinayete yer verilen raporda mason locasına saldıran teröristlerin öldürdüğü anlaşılan Yasef Yahya'nın adı da bulunuyor.
Sığındığı karakolda: Kerem Saçan, Aydın'da 21 Eylül günü yol verme tartışması nedeniyle bir polis tarafından, Ahmet Aydın Ankara'da 26 Eylül günü 'eşiyle kavga ettiği' için gittiği Kavacık Polis Karakolu'nda polis tarafından, Suat Ofluoğlu ve Harun Hacısalihoğlu ise Rize'nin Pazar ilçesi'nde psikolojik sorunları olan polis memurunca öldürüldü.
Çatışma: Silahlı çatışmalarda en az 25 asker, iki polis, iki korucu ve 86 örgüt üyesi öldürüldü.
Bombalar can aldı: İstanbul'da 15 Kasım'da iki ayrı sinagoğa 2 Kasım'da ise HSBC Bankası Genel Müdürlüğü ve Britanya Başkonsolosluğu'na düzenlenen bombalı saldırılarda dört saldırgan dahil 55 kişi can verdi.
Cezaevleri: 2003'te cezaevlerinde 11 adli tutuklu ve hükümlü intihar etti. Siyasi mahkûmlardan Orhan Uğur ve Mehmet Aslan kendini yakarken, üç mahkûm cezaevinde öldürüldü. Özlem Türk ve Yusuf Aracı ise F tipi cezaevlerini protesto amaçlı ölüm oruçları nedeniyle yaşamlarını yitirdi.
Mültecinin adı yok: Bir mülteci intihar etti. Meriç Nehri'nde Marmaris'ten Rodos'a giden tekne battı, 69 kaçak öldü.
Yasadışıörgütsaldırıları:
Ali Firik, polis Hayri Duman, er Zeynel Abidin Ateş ve Ozan Demirkollu adlı polis memurları yaşamını yitirdi. Canlı bomba olduğu ileri sürülen 26 yaşındaki Şengül Akkurt adlı kadın ise Ankara Kızılay'daki bir kafede meydana gelen patlamada 20 Mayıs'ta öldü.
'Dur' ihtarı: Adem Avul 29 Haziran'da Van'ın Özalp ilçesi Aşağı Turgalı Köyü'nde İran askerlerinin ateşiyle, İsa Gözüpek 3 Ocak'ta Van'ın Saray ilçesi Kapıköy'de jandarmalar tarafından, Seyfettin Aslan 15 Şubat'ta
Kocaeli Gebze ilçesinde polislerce, 14 yaşındaki Daştan Korkmaz, Hacı Ölmez 7 Nisan'da Şırnak Andaç Köyü'nde askerlerce, Murat Gök 25 Nisan'da Ankara Altındağ'da polislerce, Çetin Karaman 26 Nisan'da Van Başkale'de, Mehmet Kusuv 4 Haziran'da İstanbul Ümraniye'de polislerce, 55 yaşındaki Hüseyin Özmen, 50 yaşındaki Hacı Kaya, 30 yaşındaki Ahmet ve 50 yaşındaki Erdal Acar Bingöl Genç ilçesi Yumaklı Köyü'nde silahla, 35 yaşındaki Halit Coşkun 10 Temmuz'da Şırnak'ta silahla, 22 yaşındaki İbrahim Demircan
İstanbul Bağcılar'da, Kazım Özgen 22 Temmuz'da Mardin Derik'te, 26 yaşındaki Ufuk Tuncay 9 Ağustos'ta Tokat Niksar'da polislerce, Ahmet Er ve Mehmet Er 20 Ağustos'ta Ağrı Doğubeyazıt Güllüce Köyü'nde silahla, Mustafa Çakan 14 Kasım'da Hatay Dörtyol'da korucu ateşiyle öldü.
Yargısız infaz: 13 yaşındaki Nihat Çeri 5 Nisan'da Van'ın Esenyamaç köyündeki patlamada, Çerkeş Aydın İstanbul Fatih'te 3 Eylül günü evine düzenlenen operasyonda kaçtığı gerekçesiyle, 14 yaşındaki Zahir Yılmaz Van'ın Çaldıran ilçesi Üçgözler Köyü'nde 30 Eylül günü askerler tarafından, 23 yaşındaki Hüseyin Yaman 2 Ekim günü İstanbul Pendik'te polislerce, Ramazan Demir 13 Ekim günü Mardin'de askerlerce, Ramazan Yaşlı 5 Kasım günü kavgaya müdahale etmek için jandarmanın açtığı ateşle, 23 yaşındaki Yasin Çiftçi 14 Kasım'da İzmir Bornova'da polis ateşiyle, 26 yaşındaki Mehmet Çiçekli ve 47 yaşındaki Hüseyin Şahin Ankara Kapalı Cezaevi'nden firarlarından sonra Uşak ve İstanbul'da açılan ateşler sonucu, İzzet Özdemir ve kimliği belirsiz İran uyruklu bir kişi 18 Kasım'da Van'ın Yavuzlar Köyü'nde askerlerce, Hüseyin Altun ve İbrahim Kılıç 3 Aralık günü Diyarbakır Bağlar beldesinde bir eve düzenlenen baskında, Hakim Bilen ve Ahmet Yaman 30 Aralık'ta Şırnak'ın Şenoba Köyü'nde askerlerce, Süleyman Günay 17 Aralık günü İzmir'de kavgada polislerce açılan ateşle öldü.
Kara mayınları: 2003'te Mardin'in Beyazsu beldesinde, Şırnak'ta, Konya Karapınar'da, Muş'un Malazgirt ilçesinde, Siirt Eruh'ta, Edirne'nin Meriç ilçesinde, Bingöl Elmadüzü'nde Hatay Dörtyol'da 19 kişi mayın ve patlamamış bomba kurbanı oldu.
Korucu ateşi: Süleyman Taş 26 Mart'ta Batman Sason'da korucular arasındaki çatışmada, Baha Baş, Batman Kozluk Beydağı Köyü'nde korucubaşı tarafından, Abuzer Türk Malatya Uluköy'de korucu tarafından, Haydar Uçar Şırnak Beytüşşebap Uzungeçit beldesinde korucular arası çatışmada, Mehmet Demir, Eyüp Demir, Şefik Atmaca, Eyüp Atmaca, Rasime Atmaca, Yasin Atmaca ve Sevim Atmaca 18 Aralık'ta Van'ın Erciş ilçesi Çakırbey Köyü'nde çocukların kavgasıyla başlayan çatışmada yaşamlarını yitirdi.