İnsan kaçakçıları bot imalathanesi kurmuş

İnsan kaçakçıları bot imalathanesi kurmuş
İnsan kaçakçıları bot imalathanesi kurmuş
30-40 liralık can yelekleriyle umuda yolculuğa çıkan mültecilerin bu yeleklerden daha kötü koşullarda hazırlanan botlarla Yunan adalarına geçmeye çalıştığı ortaya çıktı.

İnsan kaçakçıları kurdukları sistemle insanları kaçırmak için bot da üretmeye başladı. İzmir'de yapılan botlar Hatay'a gönderilerek buradan mülteciler Yunan Adalarına yola çıkarılıyor. Standartlara uymayan bu botlar pek çok mülteciye mezar oluyor. İzmir'de polisin düzenlediği operasyonda, Suriyelileri, Hatay'dan alıp Ege denizi kıyılarından Yunan adalarına gitmelerini sağlayan insan tacirleri, yakalandı. Şebeke elemanlarından Z.A.'nın, kaçak geçişlerde kullanılan zodiyak botların üretimi içinde Bornova'da depo kiralayıp imalathane kurduğu ortaya çıktı.

Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerinin akın ettiği illerden biri de İzmir oldu. Ancak İzmir'den Yunan adalarına doğru çıkılan umut yolculuğu sık sık faciayla sonuçlandı. Öteyandan hemen her kaçak geçişte, boyutları, kalitesi ile standart dışı olan ve yakın zamana kadar hiçbir yerde bulunmayan botlar dikkat çekti, ancak kaynağı bir türlü bulunamadı.

SURİYE UYRUKLULAR DA GÖZALTINA ALINDI

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, insan tacirlerine yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenledi. İzmir merkezli, Aydın'ın Didim ilçesi ile Hatay illerini de kapsayan operasyonda, Türk vatandaşları V.G. (33), T.Z. (36), Z.A. (51), H.A. (40), İ.A. (19), K.A. (27), R.A. (45) ile Suriye uyruklu A.A. (33), A.K. (59), M.A. (33), A.A. (61), S.A. (62), I.A. (28), M.A. (23), Y.A. (61), K.A. (23), M.I. (48), U.H. (25) ve M.F.A.K. (30) gözaltına alındı.

ZODYAK BOT İMAL EDİYORLAR

İnsan tacirlerinin Hatay'da ya da İzmir'de buluştukları Suriyeliler'i, Ege Denizi kıyılarından Yunan adalarına geçirdikleri saptandı. Şebekenin önemli isimlerinden Türk vatandaşı Z.A.'nın da Bornova'da kiraladığı depoda, kaçakların ölüm yolculuklarında kullandığı özel boyutlardaki zodiyak botları imal ettiği, ortaya çıktı. Bu depoya baskın yapan polis, imalat halindeki botlara da el koydu. Gözaltındaki 19 kişi, polisteki sorgularından sonra adliyeye gönderildi.

DAHA ÖNCE DE ŞEBEKEYE OPERASYON DÜZENLENMİŞ

Polisin şebekeye yönelik araştırmaları sırasında, bazı yakalamaları ise erkene aldığı öğrenildi. Buna göre, son iki ay içerisinde belli zaman aralıklarında yapılan operasyonlarda, toplam 604 Suriye, 56 Irak ve 1 Sudan uyruklu mülteci, kaçma hazırlığı sırasında yakalandı. Bunlarla birlikte, 406 can yeleği, 118 şambrel can simidi, 22 pompa, 22 araç, tekne motoru ve 5 bin 350 Dolar ele geçirildi. 30'u Türk vatandaşı olmak üzere organizatör durumundaki 40 kişi tutuklandı, 4 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Taylan YILDIRIM/DHA