İnsan kaçırmak artık çok zor

İnsan kaçakçılarının üssü Muğla'da 65 noktada gözetleme timi oluşturuldu, iki yılda 34 çete çökertildi, 424 kişi de tutuklandı. İnsan kaçakçıları yakında uydudan da izlenecek.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Coğrafi koşulların uygunluğu nedeniyle insan kaçakçılığı mafyasının
üs seçtiği Muğla'da, son iki yılda 65 ayrı noktada gözetleme timi oluşturuldu, jandarma, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin operasyonlarında
34 çete çökertildi, 424 kişi tutuklandı. Çetelere ait 60 trilyon lira değerindeki 18 tekne, 14 sürat botu, 16 zodyak şişme bot, 14 minibüs, 15 otobüs, 15 otomobil ve dört kamyona el konuldu. Vali Hüseyin Aksoy,
"Hassas bölgelere yerleştirilecek radar ve yapacağımız uydu gözlemleriyle, Yunan adalarına geçmek isteyenleri kolayca tespit edeceğiz" dedi.
Aksoy, daha önce insan kaçakçılarının Pasaport Yasası'na muhalefetten 180-600 milyon lira arasında değişen para cezalarıyla kurtulduğunu, ancak yasalardaki değişiklikler ve cezaların artmasıyla, adam kaçırma organizasyonlarına katılan kaptan ve yardımcı olanların artık ağır cezaları göze alamadığını ifade etti.
Alınan önlemlerle kaçakçılara büyük darbe indirdiklerini belirten Aksoy, şu bilgileri verdi: "Fethiye, Milas, Bodrum, Datça ve Marmaris'te 65 ayrı noktada gözetleme timi oluşturduk. İleride hassas bölgelere yerleştirilecek
radar ve yapacağımız uydu gözlemleriyle bu yoldan komşu Yunan adalarına geçmek isteyenleri kolayca tespit edeceğiz. Çoğu zaman onlarca kişiyi göz göre ölüme terk eden bu çetelere son iki yılda büyük darbe indirdik.
Dramları bitirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Teknolojiden yararlanılarak sınırlara mobil radar araçları yerleştirilecek. İnsan kaçakçılığına karışan Asya ve Afrika kökenli ülkelerin vatandaşlarına vize konularak ülkeye girişleri zorlaştırılmalı."