İnsan kopyacısı Antalya'daydı

Prof. Antinori, "Ekimde insan kopyalayacağım" dedi. Tüp bebeğin mucidi itiraz etti: Futbolcu istersin ama kriketçi çıkar.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

ANTALYA - Uluslararası Üroloji Kongresi'nde, ilk tüp bebeğe imza atan Prof. Dr. Robert Edwards ve etik tartışmalara rağmen insan kopyalamakta kararlı Prof. Dr. Severino Antinori gibi bilim adamlarının görüşleri çarpıştı. Prof. Antinori, 600 kişinin kopyalama için sıraya girdiğini ve ekim ayından sonra işlemlere başlayacağını söyledi. Prof. Dr. Edwards ise kopyalamanın gereksiz olduğunu kaydederek, "Kopyalama istenildiği gibi olmayacak. Bir futbol takımı kopyalamak isterken kriket takımı ortaya çıkacaktır" dedi.
Genetik aynı, kişilik farklı
Kemer Mirage Park Resort'ta düzenlenen Uluslararası Üroloji Kongresi'nde 40 yabancı, 600'ün üzerinde de Türk bilimadamı son gelişmeleri değerlendirdi. En ilgi çeken konu ise 'insan kopyalama' oldu. Yöntemin savunucularından İtalyan Prof. Dr. Severino Antinori insan kopyalamanın yanlış anlaşıldığını belirterek, "Biz karbon kopyalama değil, tek yumurta ikizi yapacağız. Bir üçüz kopyalama yapılsa ve biri Türkiye, biri ABD, biri de İtalya'ya gönderilse, 20 yıl sonra hepsi genetik yapıları aynı ama kişilikleri farklı insanlar olacaktır. 20 tane Marilyn Monroe daha kopyalanamaz" diye konuştu.
Tedaviye yönelik kopyalamanın çok gerekli olduğunu belirten Antinori, dünyada 100 milyon erkeğin spermi olmadığını belirterek şöyle devam etti:
"Bu kişilerin çocuk sahibi olma ümidi yok. Türkiye'de erkeklerin spermleri bir anda bitse Türk ırkı ne olacak? Şu ana kadar çocuğu olmayan 600 kişi kopyalama için sırada. Ama hangi ülkede yapacağıma karar vermedim."
Vatikan'ın da karşı çıktığı Antinori, Papa'yı da "40 milyon kişi kürtaj yaptırırken karşı çıkmıyor ama kopyalamaya karşı" sözleriyle eleştirdi.
Antinori ekimde klonlamaya başlayacağının
'müjdesini' vererek, "Eskiden yapmadan önce söylerdim, ama artık klonlamayı yaptıktan sonra, bir yaşına geldiğinde konuşacağım" dedi.
Karşı görüş: Sorumsuzluk
1978'de ilk tüp bebeği Louise Brown ile bu alanda bir çığır açan Prof. Robert Edwards ise insan kopyalamanın çok önemli etik sorunlarının olduğunu söyledi. Kopyalamaya ihtiyaç olmadığını vurgulayan Edwards, "Önemli şahsiyetlerin, sporcuların yapılması düşünülüyorsa bu mümkün olmayacaktır. Yapılan deneylerde sakatlığa rastlanıyor. Örneğin bir Amerikalı, futbol takımını kopyalamak istese ortaya bir kriket takımı çıkacaktır" diye konuştu. Edwards, kopyalamanın ileride alternatif tedaviler içinde beşinci-altıncı sırada olacağını savundu. Yaptığı birçok araştırmayla adını dünyaya duyuran Türk bilim adamı Prof. Kutluk Oktay da toplantıda kopyalamaya karşı çıkarak, "Bir yemek pişirirken malzemeleriniz aynı olsa bile hiçbir zaman aynısını yapamazsınız. Ben insanı kopyalayacağım diyen kişi sorumsuzdur" görüşünü dile getirdi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Futbol

  ,

  İtalya

  ,

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  kürtaj