İnsan taciri operasyonu

Emniyet, insan kaçakçılarına yönelik kapsamlı bir operasyon düzenledi.

ANKARA - Emniyet, insan kaçakçılarına yönelik kapsamlı bir operasyon düzenledi. 'Yayla' adı verilen operasyon kapsamında, Çin'den Avrupa'ya insan kaçıran uluslararası şebekenin Türkiye ayağı deşifre edildi. Üç ilde yapılan eşzamanlı baskınlarda, 30 organizatör ve 37 kaçak göçmen gözaltına alındı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul, Ankara ve Hatay'daki 36 adrese önceki gece yapılan baskınlarda gözaltına alınanlar arasında, Çin'den Avrupa'ya uzanan insan kaçakçılığını organize eden uluslarasası şebekenin Türkiye ayağını yöneten beşi yabancı uyruklu altı kişi yakalandı. Şebekenin Ürdün, Suriye, İtalya, Çin, Yunanistan, Fransa, Hollanda, Almanya, İngiltere ve İspanya'da da bağlantıları bulunduğunu saptayan polis, İnterpol aracılığıyla bu ülke polislerini uyardı.
Gözaltına alınan organizatörlerle birlikte 117 sahte pasaport, 15 bin dolar, 7 bin euro, bir ruhsatsız ve bir de kurusıkı tabanca ele geçirildi. Şebekenin Türkiye ayağını yönetenlerin banka hesaplarından, Çin'den 750 bin dolar havale yapıldığı saptandı.