'İnsanlar boğuluyorsa sorumlusu hükümettir!'

'İnsanlar boğuluyorsa sorumlusu hükümettir!'
'İnsanlar boğuluyorsa sorumlusu hükümettir!'
Bayram tatili boyunca hayatını kaybeden vatandaşların sorumlusunun hükümet olduğunu ifade eden CHP milletvekili Mahmut Tanal'ın sözleri, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Tüm Türkiye bayram coşkusunu geride bırakırken, bir yandan da boğularak hayatını kaybeden vatandaşlarının ardından gözyaşı döktü. Dile kolay, 4 günlük bayram tatilinde 20 ilde 36 kişinin boğularak hayatını kaybettiği belirtilirken, en çok ölüm yaşanan ilin ise İstanbul olduğu ifade ediliyor.

HÜKÜMET VATANDAŞA YÜZME ÖĞRETMELİDİR

Boğularak hayatını kaybedenlerin sayısının fazlalığından yakınan CHP milletvekili Mahmut Tanal ise Twitter hesabından tartışma yaratacak paylaşımlarda bulundu. Tanal; "Üç tarafı deniz ile çevrili bir ülkede yüzme bilmeyen insanlar boğuluyorlarsa, sorumlusu hükümettir. Her vatandaşa yüzme öğretilmelidir" diyerek yaşanan boğulma vakalarından hükümeti sorumlu tuttu.

YÜZME DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİ

Sosyal medyada büyük ses getiren ve eleştirilen odağı haline gelen Mahmut Tanal Hürriyet'e yaptığı açıklamada sözlerinin arkasında olduğunu belirterek şöyle dedi: "Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de ders müfredatında yüzme dersi yok. Oysa Avrupa'ya bakın, müfredatta yüzme dersi bulunuyor. Hatta deniz kenarında olmayan, sadece gölleri olan ülkelerde bile müfredatta yüzme dersi var. Oysa Türkiye'de yok. Ben bunu gündeme getirmek istedim."

"O tweetten sonra pek çok kişi bunun üzerinden alay eden tweetler atmak istedi. Kimisi, 'Türkiye'de patates üretimi düştü, sorumlusu hükümettir', kimisi ise 'çocuk altına çiş yaptı, sorumlusu hükümettir' gibi mesajlar yazdı. Hepsine girip baktım, Ak Parti ile bağlantılı, sürekli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı öven mesajlar yazan adresler" diye konuştu.

HÜKÜMETİN HİZMET EKSİKLİĞİ

Vatandaşına yüzme öğretmenin bir kamu hizmeti olduğunu da vurgulayan CHP'li Tanal, "Bir söz vardır, eğer bir yıl içinde ürün almak istiyorsan buğday ek, 10 yıl içinde almak istiyorsan meyve ağacı dik, eğer yıllarca ürün almak istiyorsan, çocuğunu eğit diye. Ben bunu söylüyorum. Vatandaşına yüzme öğretmemek, hükümetin hizmet eksikliğidir. Ben eğitim, eğitim, eğitim diyorum" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114592911459294

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yok Artık - kocoglu

  Artık söylenen sözleri yüzümde bir gülümsemeyle okuyorum. İnsan hani böyle yok artık der ya işte bu onlardan. Devle herkese yüzme öğretmeli derken boğulanların sorumlusu devlet derken milletin vekili seçilen beyefendinin boğulanların arasında sadece çocukların olmadığınıda düşünmesi gerekirdi bence . Ama haklısnız devlet kapı kapı dolaşıp her vatandaşı kolundan tutup haydi denize, haydi havuza haydi nerede bir su birikintisi varsa oraya götürmeliydi :)))Bu gün gözlük kullanaya başladım sorumlusu devlet değildir. Yoksa devlet mi dir? :)))))

  Yazamayacağım. - Clear

  Valla buna da bir yorum yazamayacağım.Siz söyleyin,ne yazayım? Böyle bir teze(!) ne yorumu yazılabilir? Ha aklıma gelmişken bir sorum olacak,beyfendi gerçekten seçilmiş bir milletvekili mi? Eğer öyleyse seçenler kim merak ettim pardon "isteyenin istediğini seçemediğini" bir an unuttum,şöyle düzelteyim,"Aday gösterenler kimdi?" çok merak ettim.

  herkes yüzme öğrenirdi - ETHİCAL

  insanlar birbirine küfür etsin,toplum uyuşsun diye toki Türk telekom stadına milyar dolarlar,6s son on yılda kaç para vergi ödedi sorusuna maliye bakanından gelen ses:tıssssssss.Sadece bu milyar dolarlarla Türkiye'de her çocuk yüzme de öğrenir.Yüzme ve sutopunda ülke madalyalara boğulur.Sadece toki stadı ve 6s'nin örtbas edilen vergi borçları(sonra o ödemediği vergi paralarıni sneider ve drogbaya,culioya vs verdi)ve örtülüödenekten trabzonspora aktarılan paradan bahsediyorum.

  Tebrik ediyorum - sblgngr

  Ülkenin hayhuyundan, bitmeyen kargaşasından, gerçek sorunlara eğilinemiyor. Sayın milletvekilini bu gerçek ve son derece doğru eleştirisinden dolayı kutluyor, müfredata, islamiyet bilgisi dersi yerine( gelinen noktada,yıllardır verilen bu dersin ahlakımıza en ufak olumlu bir katkısı olmadığı görüldüğünden),dinler ve evrensel ahlak eğitimi dersi konması konusunda da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyorum.