İnsanlık dışı bir hikâye

Köylüler yolda bir bebek cesedi buldu. Bebek doğar doğmaz, anneannesi tarafından boğulmuştu. Ölüm emrini, aslında 'dede' olması gereken 'baba' vermişti...

VAN - Köylüler yolda bir bebek cesedi buldu. Bebek doğar doğmaz, anneannesi tarafından boğulmuştu. Ölüm emrini, aslında 'dede' olması gereken 'baba' vermişti... Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köyün muhtarı, tecavüz ettiği gelininden dünyaya gelen çocuğunu, gelinin annesine öldürttüğü iddiasıyla tutuklandı.
Vanlı üç çocuk annesi G.T, eşi İstanbul'da çalıştığı dönemde köy muhtarı olan 12 çocuk babası kayınpederi H.T'nin tecavüzüne uğradı. Hamile kalan G.T, sancılanınca annesi A.Ç ve kayınpederi H.T. tarafından Muradiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İddiaya göre, bebeğin dünyaya gelmesinin ardından H.T, gelini ve annesini bebeğini öldürmeye zorlayarak, tehdit etti. A.Ç, kızı ve kızının kayınpederiyle hastaneden ayrıldıktan sonra torununu boğarak, Bendimahi Çayı üzerindeki Şeytan Köprüsü'nden attı. Bir gün sonra Şeytan Köprüsü'nde bebek cesediyle karşılaşan vatandaşlar, durumu Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.
Altı kişi yakalandı
Olay yerine giden Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları araştırmadan sonra aralarında G.T'nin kocasının da bulunduğu altı kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler arasındaki 'anneanne' A.Ç. sorgusunda, torununu H.T'nin tehdit etmesi üzerine öldürdüğünü itiraf etti.
Cumhuriyet savcılığına sevk edilen altı kişiden H.T. ile A.Ç, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Diğer dört kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gelin G.T. ise Kaymakamlık tarafından koruma altına alındı.