'İnsanlık' karaya ayak bastı...

'İnsanlık' karaya ayak bastı...
'İnsanlık' karaya ayak bastı...

Umuda yolculuktaki Afrikalı kaçaklardan üçü hastaneye kaldırılırken diğerleri mülteci ağırlama merkezlerine yerleştirildi. FOTOĞRAF: AP

Türk gemisinin boğulmaktan kurtardığı ancak İtalya ve Malta'nın kabul etmek istemediği kaçakların dramında Roma insafa geldi. İtalya 'insani sebeplerle' kaçakları teslim aldı. 142 kişiden bazılarında çiçek hastalığı tespit edildi

ROMA - Türk yük gemisi Pınar E’ın, perşembe günü İtalya ile Malta arasında batmak üzere olan iki teknedeki kaçak göçmenleri ölümden kurtarmasıyla içine düştüğü insanlık dramı, beş gün süren belirsizliğin ardından önceki gece nihayet sona erdi. Kaçakları almamak için direnip topu Malta’ya atan İtalya’nın göçmenleri kabul edeceğini duyurmasıyla Panama bandıralı Pınar, biri ölü, 143 Afrikalı kaçak göçmeni Lampedusa Adası açıklarında İtalyan yetkililere teslim etti. 
Avrupa yolundaki Afrikalı göçmenlerin İtalya’nın mı yoksa Malta’nın mı alacağı, diplomatik krize yol açmış, bu arada Türk gemisi de savaş gemilerince ablukaya alınmıştı. Türk denizcilerin yiyeceklerini paylaşmalarıyla açlık ve susuzluk tehlikesinin yanı sıra salgın hastalık riskinin baş gösterdiği gemide 18 yaşındaki hamile bir kadın ölmüş, 16 yaşındaki bir kız da ağır hasta olarak yardım beklemişti. İtalya Dışişleri Bakanlığı önceki akşam gemideki insani durumun vahimleşmesinin ardından yapılan değerlendirmede, insani sebeplerle göçmenlerin kabul edilmesine karar verildiğini duyurdu.
Kararın Başbakan Silvio Berlusconi’ye danışılarak verildiği belirtilirken, Roma göçmenleri asıl alması gerekenin Malta olduğu şerhini de düştü. Kriz görüşmeleri boyunca Sicilya’nın 40 kilometre açıklarında bekleyen gemiye İtalyan polisiyle birlikte çıkan doktorlar kaçaklardan bazılarında çiçek hastalığı tespit etti. Önce aralarında bir hamile kadının da olduğu 20 kişilik grubu hücumbotlarla alarak, Lampedusa adasına götüren İtalyanlar üçünü hastaneye kaldırırken, 17 kişiyi mülteci ağırlama merkezine yerleştirdi. 

Ceset sandalda tutuldu
Beş gün boyunca Türk gemisinin cankurtaran sandalında tutulan ölü kadın göçmenin cesedi de Lampedusa’ya götürüldü. Kalan kaçaklar da Türk gemisinden kruvazörle alınarak mülteci ağırlama merkezlerine yerleştirildi. 37’si kadın, 42’si çocuklardan oluşan kaçaklar ağırlıklı olarak Nijerya, Somali ve Gana kökenli. Böylece Akdeniz’in orta yerindeki göçmen dramı sona ererken, Türk gemisinin mürettebatı da rahat bir nefes almış oldu.
Ancak krizin çözüme kadar gemide zorlu saatler yaşandı. Pınar’ın ikinci kaptanı Nurettin Öztürk’ün kızı Filiz Temiz, babasıyla yaptığı telefon görüşmesini aktarıp şu bilgileri verdi: 

Gazetecileri de kurtardılar!
“Babam gemide yaşanan açlık ve susuzluktan sonra sinirlerin gerildiğini, uzun bekleyişin insanları yıprattığını söyledi. Gemide isyan çıkmasının son anda önlendiğini söyledi. Daha sonra helikopterle ekmek ve su getirilmesiyle insanların rahatladığını anlattı.”  
Bu arada üç İtalyan gazeteci de küçük bir tekneyle Pınar E gemisine ulaşmaya çalışırken hava koşulları yüzünden motorları durunca zorda kaldı. Bunun üzerine gemi mürettebatı, İtalyan gazetecileri de gemiye alarak hayatlarını kurtardı. Gazeteciler, önceki akşam haberlerine canlı telefon bağlantısıyla katılarak, gemidekilerin durumunu aktardı.
İtalya ile Malta arasındaki kriz ise bitmiş değil. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrosu’yu devreye sokmasına karşın başarılı olamayan Roma, konuyu AB gündemine taşıma ve Malta’ya baskı yapılmasını istemeye hazırlanıyor. Umuda yolculukta sadece geçen yıl Avrupa’ya 67 bin kaçak gitmişti. Kaçakların yarısı İtalya ve Malta’ya ulaşmaya çalışıyor.

AB’den Türk personele teşekkür
Avrupa Komisyonu, Afrikalı kaçak göçmenleri kurtaran Panama bandıralı Türk gemisi Pınar E’nin mürettebatına teşekkür etti. Komisyonun baş sözcüsü Johannes Laitenberger, Avrupa Komisyonu’nun 143 göçmenin yaşadığı dramdan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Bunların kurtarılmasındaki sorumlu davranışından dolayı Türk kargo gemisinin mürettebatına teşekkür ediyoruz” dedi. Sözcü, komisyonun kaçak göçmenleri kimin kabul etmesi gerektiği konusunda Malta ile İtalya arasında yaşanan anlaşmazlık konusunda ise ‘suçlama oyununa girmeyeceğini’ belirtti. 

Mürettebat kontrole...
Geminin armatörü Barış Erdoğan ise insanlık görevinin ardından, gemideki son durumu şöyle anlattı:
“Perşembe gününden bu yana, personelimiz de perişan oldu. Gemide yıkanacak su kalmamıştı, geminin temizlenmesi, mürettebatın sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyordu. İtalyan yetkililere bu taleplerimizi iletmiştim. Gemi Lampedusa adasına bir millik mesafede demirleyecek. Personele otel ayarladım. Sağlık kontrolünden geçirilecekler.”
Armatör Erdoğan, bu olayda ticari zararlarının da olduğunu belirtirken “Ama 142 insanın hayatını kurtarmış olmamız her şeyden önemliydi” diye konuştu.   (aa, dha, Reuters, ap)