İnsanlık ölmemiş!

ÖSS'ye giren Adanalı Salih Peyken matematik bölümünü, Mardinli Gülşen Anık ise tıp fakültesini kazandı. İki gencin de parasızlık yüzünden okullarına bir türlü kayıt yaptıramadığı haberi dünkü Radikal'in birinci sayfasındaydı.

Hayırseverler dün telefon yağdırdı. Prof. Ali Nesin, Prof. Ünal Bozkurt, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve ismini vermek istemeyen onlarca kişi aynı şeyi söyledi: Gençlere sahip çıkacağız.

İSTANBUL - Radikal Gazetesi'nde dün zor koşullar altında özveriyle okuyarak üniversiteyi kazanan iki gencin yarım kalan hayalleri vardı. Mardin Kızıltepe'de yaşayan yoksul bir ailenin kızı Gülşen Anık, örgü ve elişlerini satarak dershane parasını biriktirmişti. Adana'da Salih Peyken ise üniversiteye hazırlanırken bir yandan inşaatlarda çalışmıştı.
İkisinin kader ortaklığı yoksulluk için özveriyle çalışmalarıyla sınırlı kalmadı. Gülşen, ÖSS sonucunda kazandığı Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, Salih ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'ne kaydını paraları olmadığı için yaptıramadı.
Ama yaşadıklarının dün Radikal Gazetesi'ne haber olmasının ardından onların hayatını değiştiren bir dayanışma örneği yaşandı. Radikal'i arayan ev hanımlarından, belediye başkanına, rektöre, profesöre ve adını vermek istemeyen bir kadın yazara kadar pek çok kişi Gülşen'e nasıl yardım ulaştırabileceğini sordu.
Gülşen çok mutlu
Radikal'e e-posta yollayanlar arasında İÜ İşletme Fakültesi Prof. Dr. Ünal Bozkurt da vardı. Gülşen'e telefonla ulaştığını söyleyen Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, "Eğitimini tamamlayana kadar Gülşen'e burs vereceğiz" dedi. İstanbul'da okuyan kızı öldürülen bir işadamı, Gülşen'in eğitim masraflarını, 'kızının anısı'na karşılamak istedi. Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan okulunu bitirinceye kadar Gülşen'in masraflarını karşılayacağını söyledi.
İstanbul Mardinliler Derneği Türkiye'nin değişik yerlerinden onlarca işadamının ve yardım kuruluşlarının desteğini Gülşen Anık'a sunacaklarını açıkladı. Hayallerine kavuşan Gülşen Anık, artık mutlu: "Beni unutmayan başkanlar, işadamları, yardım kuruluşları ve emeği geçen herkese teşekür ederim. Ben de doktor olup vatandaşlarımıza derman olacağım."
Parayı düşünmeyecek!
Radikal'de yayımlanan haber Salih Peyken'in de geleceğini bir anda değiştirdi. Adana Sokak Çocukları Derneği'nin desteğiyle ÖSS için dershaneye giden Salih Peyken, artık hayırseverlerin burslarıyla okuyabilecek.
Salih'in arkasında artık üç hayırsever var. Haberi okuyan pek çok kişi dünü Salih'e ulaşmak için Adana Sokak Çocukları Derneği'ni aradı.
Belçika'dan arayan bir hayırsever öğrenim hayatı boyunca Salih'e aylık 100 avro burs verecek. İstanbul'dan arayan başka bir hayırsever, arkadaşlar arasında para toplayıp destek olacaklarını söyledi, bir kişiyse kayıt masraflarını üstlendi. Salih'e destek elini uzatan bir diğer kişiyse matematik profesörü Ali Nesin oldu.
İlk yardım teklifini Adana Sokak Çocukları Derneği'ndeyken alan Salih Peyken de "Artık parayı düşünmeden sadece derslerime bakacağım" dedi, "Aileme yük olmadan okuyabilmek çok güzel. Bu hafta içinde üniversiteye kayıt olmaya gideceğim."