İnsansız helikopter hizmetinizde

Daha önce keşif ve istihbarat amaçlı insansız uçak projesini yapan Baykar Makine Sanayi A.Ş. şimdi de gece ve gündüz kameralarıyla 15 kilometre mesafeden görüntü aktarabilen 'mini insansız helikopter' geliştirildi.

İSTANBUL - Daha önce keşif ve istihbarat amaçlı insansız uçak projesini yapan Baykar Makine Sanayi A.Ş. şimdi de gece ve gündüz kameralarıyla 15 kilometre mesafeden görüntü aktarabilen 'mini insansız helikopter' geliştirildi.
Üretilen prototipin Türkiye'nin ilk mini insansız helikopteri olduğunu savunan firmanın mühendislik yöneticisi Haluk Bayraktar, tamamen kendi kendine uçma kabiliyetine sahip olan helikopterin, 'gece ve gündüz kamerası' taşıdığını ve 15 kilometrelik menzili içinde görüntü aktarabildiğini belirterek, "Bu helikopter içerisindeki elektronik donanımlar, yazılım sistemi ve platformu tamamen milli ve özgün olarak geliştirildi" dedi.
Haluk Bayraktar, 'terörle mücadelede keşif ve istihbarat amaçlı olarak kullanılması' planlanan helikopterin, petrol boru hatlarının korunması, film sektörü, orman yangınlarının denetimi gibi sivil alanlarda da kullanılabileceğine dikkat çekti. Bayraktar, böyle önemli bir konuda yeterli çalışma yapılmamasının kendilerini çalışmaya sevk ettiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:
"Çalışmalarımıza insansız uçakla başladık. Bu yıl sonu itibarıyla kullanıma girecek.
Uçaktan sonra helikopteri geliştirdik. Helikopter daha avantajlı bir sistem, ancak uçaktan daha zor. Geldiğimiz noktada dünyada ilk üçe girebilecek bir sistem ürettik."