İnsel: Özerklik iktidar hırsına peşkeş çekilmez

Galatasaray Üniversitesi'ne rektör atama süreci giderek daha da 'tartışmalı' hale gelirken en çok oy alan ikinci aday Prof. Dr. Ahmet İnsel, yaşananları 'üniversitelerin siyasal hesaplaşmaya alet olduğunun' göstergesi olarak yorumladı.

İSTANBUL - Galatasaray Üniversitesi'ne rektör atama süreci giderek daha da 'tartışmalı' hale gelirken en çok oy alan ikinci aday Prof. Dr. Ahmet İnsel, yaşananları 'üniversitelerin siyasal hesaplaşmaya alet olduğunun' göstergesi olarak yorumladı.
Üniversitede 5 Kasım'da yapılan seçimlerde Ethem Tolga 51, Ahmet İnsel 49 ve Köksal Bayraktar 32 oy aldı. YÖK, Cumhurbaşkanı'na rektörü ataması için üç kişilik bir liste verdi. Fakat bu listede en yüksek üçüncü oyu alan Bayraktar'ın adı yoktu. Onun yerine bir oy alan başka bir akademisyen aday olarak gösterilmişti. Seçimlerden önce de adaylarla ilgili 'hükümet yanlısı, YÖK'e yakın, emekliliği geldi' gibi iddialar ortaya atılmıştı. Gelişmelere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önündeki listede adı bulunan İnsel tepki gösterdi. İnsel, "YÖK'ün beş üniversitenin rektörlük seçimleriyle ilgili aldığı kararı izleyen gelişmeler, üniversitelerin nasıl siyasal hesaplaşmaların aleti olduğunu tüm endişe verici boyutlarıyla gösterdi" dedi. Adaylar hakkında ve seçimin zamanlaması konusunda, YÖK'ün tarafsız kaldığına dair bir kanaat oluşmadığını da vurguluyan İnsel, Radikal'e şöyle konuştu:
"Üniversitemiz, adaylar hakkında en uçuk rivayetlerin çıkarıldığı, atama sürecine müdahaleler konusunda akıl almaz spekülasyonların uçuştuğu bir ortama girdi. Hakkımda 'yakıştırma' bile diyemeyeceğim külliyen yalan bilgiler servise sokuldu. Adaylar üzerinden siyasal hesaplar görülüyor. Üniversite yönetiminin güç alacağı birincil meşruiyet kaynağı öğretim elemanlarıdır. Başka güçlerin desteğini istemek, özerkliği iktidar hırsına peşkeş çekmektir. Bu duruma son vermek, üniversitemizin ölümcül yaralar almasını engellemek, hepimizin sorumluluğu. Atama sonucu ne olursa olsun, üniversite özerkliği için mücadeleye devam edeceğim."