İnternet gazeteciliği 'baba'sını kaybetti

İnternet gazeteciliği 'baba'sını kaybetti
İnternet gazeteciliği 'baba'sını kaybetti

ANKARA - Yazılı basında dijital medyanın önemini dile getiren ilk gazetecilerden Yurtsan Atakan, önceki gece hayatını kaybetti. Uzun yıllar Hürriyet gazetesinde çalışan ve son olarak Akşam gazetesindeki köşesinde teknoloji yazıları kaleme alan Atakan, kanser tedavisi görüyordu.
Eşi Lale Atakan, “Çok iyi bir baba çok iyi bir eşti. Gencecik yaşta öldü. Hep yanındaydım, huzur içinde öldü” dedi. 49 yaşındaki Atakan, bugün öğlen Levent Camii’nde düzenlenecek törenin ardından Ulus Mezarlığı’nda defnedilecek. 

F/Q klavye savaşı 
Gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde başlayan Yurtsan Atakan, Star’dan Yeni Yüzyıl’a birçok yayın kuruluşunda çalıştı, PC World Genel Yayın Yönetmenliği ve IDG Türkiye Genel Müdür Yardımcılığı yaptıktan sonra 1995 yılında Hürriyet’te bilişim ve teknoloji konularında yazmaya başladı. Hürriyet’in hafta sonu eklerinde bilişim editörlüğü yaptı.
Son dönemde internet sansürüne karşı yazılarıyla ve F-Q klavye tartışmalarını başlatan yazılarıyla gündem yaratmıştı. Türkiye Bilişim Vakfı Bilişim Medyası Ödülleri kapsamında en iyi köşe yazısı, en iyi internet sitesi, en iyi fotoğraf ve bilişime verilen katkı dallarında ödüller aldı. 

RedHack’ten tweet 
Sevenleri Atakan’ı Twitter’dan andı. RedHack: “Yurtsan Atakan’in anısını özgürlükcülerin ve #Hacktivislerin bilgiyi toplumsallastırma mücadelesinde yaşatacağiz” derken Cengiz Semercioğlu “Uzun süre beraber çalıştığımız arkadaşımızı kaybettik... Teknoloji gazeteciliğinin babasıydı gerçekten...” dedi. (Radikal)