'İnternet siteleri emri 2000 yılına ait'

Genelkurmay, internet sitelerini 2000 yılını ait Başbakanlık direktifiyle izlediğini açıkladı

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, 5 Kasım'da yaptığı 'irticai ve bölücü faaliyetleri izlemek üzere Başbakanlık direktifiyle internet siteleri kuruldu' açıklamasını akşam düzeltti. Düzeltme, Başbakanlığın Genelkurmay'dan talebi üzerine gerçekleşti. Buna göre, psikolojik harekat kapsamında internet siteleri kurulup işletilmesi talimatı, AKP hükümetleri döneminde değil, bir önceki DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde verilmiş. Genelkurmay, bu talimatın 2007'de çıkan 5651 sayılı yasayla geçersiz kaldığını, dolayısıyla sitelerin önce yeniden düzenlendiğini sonra da kapatıldığını açıkladı.

 

TSK site kurdurdu iddiası

 

 

Ankara'da Başbakanlık ile Genelkurmay arasında akşam saalerine dek süren bir trafiğe yol açan 'direktif gerilimi', Ergenekon davası soruşturması kapsamında gündeme gelen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' iddiasıyla başladı. Savcılığa gönderilen ihbar mektup ve e-postalarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bazı internet sitelerinin irticacı ve bölücü diye fişlenerek izlendiği iddia edilmişti. Konu üzerine açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakadı, kendilerine böyle bir elektronik posta gelmediğini belirterek sözkonusu elektronik postayı incelemek üzere basından istemişti.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da, önceki günkü basın bilgilendirme toplantısında, konuya ilişkin soruları yanıtlarken şunları söylemişti:

 

 

 

Asker: Başbakanlık talimatıydı

 

 

 

"TSK'nın Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde, irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmişinternet siteleri bulunmaktadır. Söz konusu internet sitelerinin 5651 sayılı biliyorsunuz 2007 yılında çıkan bir kanundur bu, uygulaması yeni başladı, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun esaslarına göre yeniden yapılandırılması kapsamında yapılan normal bir işlemin kamuoyuna çok farkıl bir şekilde anlatılmasıdır. Bunun içerisinde andıç burdadır, bunun içerisinde sadece 5651 sayılı kanunun öngördüğü şekilde internet sitelerinin tekrar yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmadır bu. Bunun başka şekillerde yapılması ve zamanlaması da bizim için çok ilginç olarak değerlendirilmektedir."

"Başbakanlığın direktifi sadece Genelkurmay Başkanlığı'ı mı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarını mı kapsıyor?" sorusuna ise Tuğgeneral Çubuklu, "Tabii tüm kamu" yanıtını vermişti.

 

 

 

Erdoğan rahatsız oldu

 

 

 

Genelkurmay'ın bu açıklaması gazetelerde TSK'nın irtica ve bölücülükle mücadele kapsamında psiolojik mücadele amaçlı internet sitelerinin Başbakanlık talimatıyla kurulduğu şeklinde yer aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan bu yayınlar üzerine önce Başbakanlık bünysinde böyle birmat verilip verilmediğinin araştırılmasını istedi. Kendi hükümetleri döneminde böyle bir talimatın (diraktifin) verilmediği bilgisi üzerine de bu konunun Genelkurmay'dan sorulmasını istedi.

Bu arada öğleden sonra NTV, Başbakanlığın Genelkurmay'a 'Bu talimat kim tarafından verildi?' yolunda bir soru sorulduğu haberini verince, Başbakanlıktaki i rahatsızlık arttı. Başbakanlık kaynakları medya mensuplarına bu konuda ilerleyen saatlerde bir açıklama yapacakları bilgisini verdi.

 

 

Genelkurmay açıklık getirdi

 

 

Ancak açıklama saat 20:40'da Başbakanlıktan değil, Genelkurmay'dan geldi. Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan açıklamada şunlar söylendi: "Dün (06 Kasım 2009, Cuma) yapılan Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısında, bir soruya verilen cevapta kastedilen direktif 2000 yılına aittir.

Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir."

 

 

İlginç zamanlama

 

 

Bu açıklamaya göre, Genelkurmay'a iticai ve bölücü faaliyetleri izleme amaçlı internet sitesi kurma talimatı, Başbakan Tayyip erdoğan değil, Başbakan Bülent Ecevit döneminde verilmişti.

Talimat, Erdoğan döneminde, 4 Mayıs 2007'de kabul edilen 5651 sayılı 'İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun' ile geçersiz kalmış, siteler bundan sonra kapatılmıştı.

Bu tarih, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına karşı Genelkurmay'!ın açıklama yapması ardından Başbakan Erdoğan'ın dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe'de görüştüğü tarih olması açısından dikkat çekiyor. (Radikal)