İnternet yasakları 'son dakika'da genişletildi

İnternet yasakları 'son dakika'da genişletildi
İnternet yasakları 'son dakika'da genişletildi
TBMM'de gelecek hafta görüşülecek torba yasa ile internette yasağın sınırı 'sitenin tümünü kapatmaya kadar' genişletiliyor.

RADİKAL - Görüşmeleri gelecek hafta başlayacak olan torba yasaya, iki son dakika sürprizi daha girdi. Diyarbakır’da borç nedeniyle kesilen elektrikler sonrası artan gerilimi önlemek için, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranlarına esneklik tanınırken; ulusal güvenlik gerekçesiyle internette yapılan engellemenin sınırı “sitenin tümünü kapatmaya” kadar genişletildi.

AK Partili vekillerce TBMM’ye sunulan yeni teklife göre, 2016 yılına kadar, teknik ve teknik olmayan kayıplarının oranı ülke ortalamasının üzerinde olan dağıtım bölgelerinde, diğer dağıtım bölgelerinden farklı düzenlemeler yapılmasına, hedef kayıp-kaçak oranlarının bir önceki yılın gerçekleşmeleri dikkate alınarak ve sonraki uygulama dönemleri de dahil olmak üzere belirlenmesine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yetkili olacak. Böylece Güneydoğu’da faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri için belirlenen hedef kayıp-kaçak oranları aşağıya çekilebilecek.

KAÇMANIN CEZASI
Hürriyet'in haberine göre, otoyol ve boğaz köprülerinden kaçak geçenlerin cezası da hafifliyor. Halen geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapan araç sahiplerine o güzergâhın en uzun mesafesine ait geçiş ücretinin on katı tutarında idari para cezası veriliyor. Teklife göre ise, geçiş ücreti vermeden gittiği yerin ücreti dikkate alınarak ceza kesilecek. Ayrıca geçiş ücretini ödeyerek cezadan muaf olmak için tanınan süre 7 günden 15 güne çıkarılacak.

SİTE KAPATMA
Bir diğer düzenlemeye göre de can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gibi durumlarda Başbakanlık veya ilgili bakanlığın talebi üzerine internet yasaklama, tüm siteyi kapsayabilecek. Tehlike oluşturduğu belirtilen içeriğin teknik olarak engellenememesi veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlemediği durumlarda internet sitesinin tümü kapatılabilecek.

575 KİŞİ ARTIRILDI
Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulacak Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kadro sayısı ise bir hafta içinde 575 kişi artırıldı. Geçen hafta verilen teklifte, üniversite için bin 875 kişilik bir kadro öngörülürken, yeni rakam 2 bin 450 olacak. Bu artışta profesör kadrosunun 300’den 650’ye, doçent kadrosunun da 700’den 900’a çıkması etkili olacak.


  http://www.radikal.com.tr/127913312791332

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gidilen yön - igc59

  internet erişiminde kişilik haklarını rencide edici hakaretler ( eleştiriler değil), inançlara hakaret,toplumu tehlikeli bir şekilde karşı karşıya getirme gibi herkesce kabul gören yasaklar olmalı ancak bu yasaklar kalın bir çerçeve içerisine alınmalı ve keyfi kullanılmaması için yasal yaptırımlarla korunmalı. ancak mevcut iktidar internete erişim yasağını kişiselleştirmeye başladı. 17-25 aralık olaylarındada görüleceği üzere aslında medyaca bilinen ancak iktidarın hışmından korkmaları nedeniyle yazılı ve görsel basında dile getirilmeyince zorunlu olarak internet ortamında yayınlanmaya başlamış, buda iktidarda bulunup tüm bunlardan nemalananları ürküttüğünden dolayı bu antidemokratik yasaklamaya gitmişlerdir. benim sadece merak ettiğim ise kendilerini aydın liberal olarak nitelendirenlerin ve akp'ye oy verenlerin tüm bunlardan sonra alacağı tavırlardır. kısaca demokrasiyle verecekleri sınav ne olacağıdır.

  .... - amaurot

  İnternet yasakları, sağlık bakanlığına ayrılan kadrolar, otoyoldan geçiş.... hepsi birbiriyle bağlantılı olduğundan mı aynı torbada? Yoksa siz bu milleti ne yerine koyuyorsunuz? Şaka gibisiniz.... Teknolojik gelişmeler, yasak ve engel tanımazken yassak kardeşim diye ısrar etmenin âlemi ne?