İnternette iz peşinde

İnternette iz peşinde
İnternette iz peşinde
Amerikalı turist Sarai Sierra'nın cesedinde delici ya da ateşli silah izi, hırsızlık ya da tecavüz bulgusu yok. Ölümü internet yazışmaları aydınlatacak.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da kaybolduktan sonra önceki gün cesedi bulunan Amerikalı Sarai Sierra’nın ölümü esrarını koruyor. 2 Şubat akşamı Cankurtaran’da cesedi bulunan turistin ölüm nedeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın açıklamasıyla cinayet olarak kayıtlara geçti. Olay yeri inceleme ekipleri ise yapılan ilk incelemelerde tecavüz ya da gasp bulgusuna rastlanmadığını açıkladı. Sierra cinayetinin ardındaki sır perdesini internetteki yazışmaları ve Adli Tıp Raporu’nun aydınlatması bekleniyor. Türkiye ’ye fotoğraf çekmeye geldiği belirtilen Sarai Sierra, 21 Ocak gününden bu yana kayıptı. En son 21 Ocak günü saat 13.15’te Sirkeci’de yürürken güvenlik kameralarına takılmıştı. Eşinin ihbarıyla alarma geçen polis, önceki gün Sirkeci’den yaklaşık iki kilometre ilerde Cankurtaran’da surların içindeki dehlizlerde cesedini buldu. Konuyla ilgili gözaltı işlemi uygulanmazken, 22 kişinin ifadesi alındı.

Başında büyük bir darbe
Olay yeri inceleme ekiplerinin Sarai Sierra cesedi üzerinde yaptığı ilk incelemede, Sierra’nın kafasının sol tarafından büyük bir darbe aldığı, kafatasında kırık olduğu tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Sierra’nın başına vurularak öldürüldüğünün kesinleştiğini ve ajan ya da kurye olduğuna dair bir iz olmadığını belirtti. Sierra’nın turist olarak İstanbul’da tek başına gezdiğini ifade eden Çapkın, “Adli tıp raporu çıkmadı. Başına vurulmak suretiyle öldürüldüğü kesin” dedi.
Ancak ceset üzerinde kesici, delici veya silahla yaralama, hırsızlık ya da tecavüz bulgusuna rastlanmadı. Polisin ifadesine göre koluna üç kat olarak sarılmış altın bilekliği ile küpe ve yüzüğü de üzerindeydi. iPad ve telefonu ise olay yerinde değildi. Olay yeri inceleme ekipleri cesedin iki metre yakınında bir battaniye buldu. Battaniyenin cesetle ilgisi kriminal inceleme sonucu ortaya çıkacak.
Sierra’nın ölümüyle ilgili sırların Adli Tıp Kurumu incelemesi ve internette yaptığı yazışmalar sonucu ortaya çıkması umuluyor. İstanbul Emniyeti, Sierra’nın Gmail ve Instagram hesapları hakkında Interpol üzerinden ABD ’den bilgi istedi. Sierra’nın Hollanda ve Almanya seyahatleri de inceleniyor. İstanbul Polisi, kameraları tararken ilk etapta Sierra’yı aramıştı. Şimdi bu görüntüler tekrar taranarak Sierra’nın etrafında birilerinin olup olmadığı araştırılacak.

Taylan hariç üç kişi daha


21 Ocak günü Tarlabaşı’nda kiraladığı evinden çıktıktan sonra Sirkeci’ye kadar gittiği tespit edilen Sierra’nın son görüntüsü Sirkeci’de bir güvenlik kamerasına takılmıştı. Emniyet kaynaklarından öğrenilen bilgiye göre polis bu kayda ulaşmak için 260 güven timinin çevreden topladığı, binlerce saatlik 500 güvenlik kamerası görüntüsünü inceledi.
Sarai Sierra’nın Türkiye’de iki kez görüştüğü tespit edilen ve ifadesi alınan Taylan K. dışında üç kişi ile daha internet üzerinden görüştüğü de belirlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, Gmail’den gelecek bilgilerin ışığında Sierra’nın görüştüğü bu üç kişinin de ifadesine başvurabileceği öğrenildi.