İnternette ortak ararken fidyecilere çattı

İsviçre'de peynir fabrikası kurmak için internette ortak arayan işadamı Anton Dominik Staller, ortaklık umuduyla geldiği Türkiye'de rehin alındı.

İSTANBUL - İsviçre'de peynir fabrikası kurmak için internette ortak arayan işadamı Anton Dominik Staller, ortaklık umuduyla geldiği Türkiye'de rehin alındı. Staller'i davet ettikleri İstanbul'da alıkoyarak ailesinden 50 bin avro fidye istedikleri öne sürülen biri kadın üç kişi yakalandı.
İsviçre'de çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işadamı Anton Dominik Staller, ikamet ettiği Almanya'da internet ve bazı gazetelere ilan vererek, İsviçre'de peynir fabrikası kurmak için ortak aradığını duyurdu. İşadamının internet ortamındaki ilanını gören Metin K, Ayhan Y. ve bir süre önce ayrıldığı eşi Özlem D, işadamını tuzağa düşürmek için hazırladıkları plan doğrultusunda, Staller ile irtibata geçti.
Staller'e 3 milyon avro paralarının bulunduğunu ve bu parayla kendisiyle ortaklık kurmak istediklerini belirten Metin K, anlaşmak üzere işadamını İstanbul'a davet etti. İsviçre'den ortaklık anlaşması için 1 Ekim 2007 tarihinde İstanbul'a gelen Anton Dominik Staller'i, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde karşılayan bu kişiler kendisini otomobile bindirerek Silivri'de bir villaya götürdü.
Burada darp ettikleri işadamından serbest kalması için 50 bin avro fidye isteyen şüpheliler, Staller'den İsviçre'deki ailesi ve yakınlarını arayarak, 50 bin avro sağlamasını istedi.
Ancak Staller'ın davranışlarından şüphelenen eşi İda Staller, İsviçre polisine giderek kocasının kaçırılmasından şüphelendiğini belirterek yardım istedi. Bunun üzerine harekete geçen İsviçre polisi, İnterpol aracılığı ile Türk polisini bilgilendirerek görevlendirdiği bir polis ile iş adamının eşi İda Staller'i İstanbul'a gönderdi.
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde kendilerine istedikleri 50 bin avroyu getirecek olan İda Staller ile buluşan şebeke elamanı Özlem D, polis tarafından suçüstü yakalandı.
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Silivri Selimpaşa'da bir villaya operasyon düzenleyerek, darp edilerek alıkonulan iş adamını kurtarırken, Metin K. ve Özlem D 'nin bir süre önce ayrıldığı eşi Ayhan Y.'yi gözaltına aldı. Zanlılardan Ayhan Y'nin daha önce de benzeri suçlardan emniyette kaydının olduğu, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.