@ismailsaymaz

İntihar etti denilen askerin mezarı 15 yıl sonra açılıyor

İntihar etti denilen askerin mezarı 15 yıl sonra açılıyor
İntihar etti denilen askerin mezarı 15 yıl sonra açılıyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kışlada intihar iddialarına ilişkin bir ilk gerçekleşti: Manisa’da, 1998 yılında askerlik görevini yaparken kendisini vurduğu iddia edilen er İsmet Kemal Volkan’la ilgili soruşturma , Milli Savunma Bakanlığı’nın da kanun yararına bozma istemi üzerine, tekrar açıldı. Yapılan incelemede, Volkan’ın klasik otopsi işlemi uygulanmadan ve elinde barut artığı olup olmadığı yönünde inceleme yapılmadan ve cesedi ailesine dahi gösterilmeden gömüldüğü ortaya çıktı.
Askeri Savcılıkça ifadesi alınan ailesi, Volkan’ın bir subay tarafından küfre ve hakarete uğradığını, dayak yediğini öne sürdü. Bu bulgular üzerine savcılık, Volkan’ın Pendik’teki mezarının açılarak, ceset üzerinde inceleme yapılmasını kararlaştırdı. Mezar, 15 Kasım’da açılıyor.

Dosya kapanmıştı

Er İsmet Kemal Volkan, 21 Temmuz 1998’de Manisa Askerlik Şubesi’nde askerlik görevini yaparken iddiaya göre, tüfeğiyle başına ateş ederek, hayatına son verdi. Volkan, Pendik Güzelyalı’daki Aydıntepe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı, ölümde kasıt veya ihmal bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Ailenin yaptığı itiraz da, askeri mahkemece reddedilince dosya kapandı.

‘Aleviyim diye...’

Volkan’ın kız kardeşi Nurten Volkan ise 13 yıl geçtikten sonra avukatları Eren Keskin aracılığıyla, 7 Aralık 2011 tarihinde Pendik Başsavcılığı’na başvurdu. Volkan, dilekçesinde, “Kardeşim o tarihte bize bir astsubayın kendisini sevmediğini, Alevi olduğu için kendisine çok kötü davrandığını, telefonlarının dinlendiğini söylemişti” diye yazdı.