İntihar ettiği öne sürülen çocuk gelin öldürülmüş

İntihar ettiği öne sürülen çocuk gelin öldürülmüş
İntihar ettiği öne sürülen çocuk gelin öldürülmüş
Niğde'de başına tabancayla ateş ederek yaşamına son verdiği öne sürülen 13 yaşındaki Hilal Ünal'ın öldürüldüğü belirlendi. Ünal'ın nikahsız birlikte yaşadığı 23 yaşındaki İslam Aydın'ın babası 60 yaşındaki Rahim Aydın, gelinini öldürdüğü suçlamasıyla tutuklandı.

RADİKAL - Niğde merkeze bağlı Elmalı Köyü'nde ailelerin izniyle yapılan düğünün ardından çiftçilik yapan İslam Aydın ile nikahsız birlikte yaşayan Hilal Ünal, iddiaya göre 21 Ekim 2014'te eşinin babasına ait ruhsatsız tabancayla başına ateş ederek intihar etti. Olayın ardından İslam Aydın, babası Rahim Aydın ve annesi götürüldükleri jandarmada ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatan Cumhuriyet savcısı, intihar ettiği iddia edilen Hilal Ünal'ın cinayete kurban gittiğini belirledi. Ünal'ı öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Rahim Aydın, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

EVLİLİK YAŞI 12'YE KADAR DÜŞÜYOR

Niğde Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından erken yaştaki evliliklerin değerlendirilmesi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için geliştirilen 'Güçlü Kadınlar' projesi kapsamında köy ve beldelerde yapılan araştırmalarda il genelinde evlilik yaşının 15-16 olduğu hatta bazı köylerde evlilik yaşının 12'ye kadar düştüğü belirlenmişti. 

Öte yandan Niğde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın Türkiye genelinde yaptığı erken yaşta annelik araştırmasında 19 yaş altı doğurganlıkta Türkiye birincisi çıkmıştı.
(DHA - Uğur MART)


  http://www.radikal.com.tr/126563212656321

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kürt türk farketmez hepsi aynı kültür. - sktk60

  kepazeliğe bakın bizde hep küçük gelinler, öldürmeler doğuda kürtler yapar zannederiz alın bunlarda türk niğdeli doğudaki kültürden cehaletten bir farkları varmı bu ülke kürdüyle,türküyle çökmüş peygamber 9 yaşında ebubekirin kızıyla evlenmiş ya tamam arap'ın kültürünü al islam kültürü diye türkiyede uygulat allahtan kitaptan korkma din de, islam de, müslümanlık de, ne dersen de... ortada küçük kız çocukları hayatın daha ne olduğunu anlamadan evlendiriliyor birde üstüne üstlük öldürülüyor sahi bu devlet nerde,bu devletin kurumları nerde birde istatistik yayınlanmış niğde küçük yaşta doğumlarda türkiye birincisiymiş nerde bu sorumlular niğde'de olan bitenleri seyirmi ediyorlar.