İntiharın arkasında ordunun ahlak bekçiliği mi var?

İntiharın arkasında ordunun ahlak bekçiliği mi var?
İntiharın arkasında ordunun ahlak bekçiliği mi var?
Havacı Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu orduyla ilişiğinin kesildiği günün ertesi sabahı intihar etti. Annesi, 'ahlaksızlıkla' suçlandığını ileri sürdüğü kızına, astsubay eşinden neden ayrıldığının, özel hayatının, 6 yıl önceki cep mesajlarının bile sorulduğunu söylüyor

Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt'un haberine göre orduyla ilişiği kesildiği günün sonrası beylik tabancasıyla otomobilinde intihar eden Kayseri 12’nci Hava Ana Ulaştırma Komutanlığı’nda görevli eski Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun (29) annesi Nevin Daştanoğlu, konuştu. Kızlarının ordudan atılış sebebinin kendisine “disiplinsizlik ve ahlaksızlık” olarak bildirildiğini beyan eden Nevin Daştanoğlu, “İlişiğini kesmeye karar veren komutanları bu ahlaksızlığın ne olduğunu açıklamak zorundalar” dedi. Kızı hakkında soruşturma açıldığını belirten Nevin Daştanoğlu, şunları anlattı:


‘NEDEN MESAJLAŞTIN’


“6 ay kadar önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na giderek ifade verdi. Kendisine görevle ilgili hiçbir suçlamada bulunmamışlar. Astsubay eşinden neden ayrıldığını, cep telefonu ile olan mesajlaşmalarını sormuşlar. Aynı birimde görev yapan ve kızım gibi görevden uzaklaştırılan Arif Ö. isimli üsteğmen arkadaşı ile neden mesajlaştıklarından tutun da, 6 yıl önce arkadaşına çektiği mesajlara kadar sormuşlar.”


‘SİLAHINI ALMADILAR’


“Tamamen özel hayatına yönelik bir soruşturma. Ahlak bekçiliğine soyunmuşlar. Yani kızım evlendi boşandı ya, dul olunca potansiyel ahlaksız oluyoruz. Bu mu ordunun işi? Kızımın gururunu incittiler. Hakkımı helal etmiyorum. Madem kızımı atıyorsunuz neden silahını elinden almadınız? Gazetelere birileri yanlış bilgi ve belge sızdırıyor. Psikolojik sorunları vardı, diye yazıldı. Benim kızımın hiçbir psikolojik sorunu yoktu. Madem psikolojik sorunu vardı neden tedavi ettirmediler.”


KARDEŞ GİBİYDİK


Aynı gerekçeyle orduyla ilişiği kesilen üsteğmen Arif Ö. de aşk iddialarını yalanladı ve şunları söyledi. “Hakkımı yasal yollardan arayacağım. Kesinlikle benim Nazlıgül Abla’yla bir ilişkim olmadı. Biz sevgili değil, kardeş gibiydik .Zaten soruşturma dosyasında ne bir fotoğraf, ne bizim ilişki yaşadığımızı gösteren belge vardı. İntihar etmeden önce de son olarak beni aradı. Kısa bir konuşma yaptık. Benim silahımı akşam evden, eşimden teslim almışlar. Keşke onun silahını da alsalardı.”