IPI Direktörü: Endişelerimiz artıyor

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü: Doğan Yayın Grubu'na kesilen vergi cezası, medyayı taciz için devlet aygıtlarının kullanıldığına dair endişeleri artırdı

VİYANA - Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ‘Maliye’nin Doğan Yayın Grubu’na kestiği cezanın ‘endişe yarattığını’ açıkladı. Faiziyle birlikte 826 milyon TL’ye ulaşan cezayla ilgili olarak IPI’dan yapılan açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın basını boykot çağrılarına da dikkat çekilirken IPI Direktörü David Dadge, “Söz konusu  vergi cezasının benzeri görülmemiş büyüklüğü ve zamanlaması, yetkililerin medyayı taciz için, sözlü sataşmalar yerine devlet aygıtlarını kullanmaya yöneldiklerine dair ciddi endişeleri artırmaktadır” dedi.
Açıklamada özetle şöyle denildi:  
“Uluslararası Basın Enstitüsü ve Güneydoğu Avrupa Medya Organizasyonları, Türkiye’de ülkenin en büyük  medya şirketi  olan Doğan Medya Grubuna 490 milyon dolar ceza kesilmesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu grubu sık sık saldırı hedefi olarak alması,  bu grubun susturulmasına yönelindiği konusundaki endişeleri artırdığını belirtmektedir. Türkiye’deki vergi yetkilileri, Doğan’ın malvarlığının bir kısmının satışıyla ilgili geciken vergi ödemeleri  neden gösterilerek 17 Şubat tarihinde çok yüksek ceza kestiler. Şirket herhangi bir usulsüzlüğü reddetti ve cezaya karşı çıkmaya kararı verdi. Vergi cezası, Başbakan’ın medya grubu gazetelerini boykot çağrılarını tekrarlamasından çok kısa bir süre sonra tebliğ edilmiştir. Şubat ayı içerisindeki iki farklı mitingde Erdoğan medyayı eleştirmiş, ve topluluğa ‘yanlış haberler’ yapan gazeteleri okumamaları çağrısında bulunmuştur. 12 Şubat’ta  metro istasyonu açılışında, Erdoğan gazetecileri ‘Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın değil de başkalarının yanında durdukları’ için suçlamış, topluluk medyaya karşı kışkırtılmıştır. 2008’de  Başbakan, Doğan Medya Grubu  ile Erdoğan’ın politik yandaşlarının rüşvet iddiaları haberleri nedeniyle sık sık çatışmıştır.”
Açıklamada IPI Direktörü David Dadge’ın şu değerlendirmesi de yer aldı: “Başbakan Erdoğan, Doğan gazetelerine yönelik olarak, yaptıkları haberlerden dolayı sözlü saldırılarını giderek artırmaktaydı. Kendi destekçilerine Doğan’ı ve diğer gazeteleri boykot çağrısı yapmış ama bu gazeteleri susturmamıştır. Söz konusu  vergi cezasının benzeri görülmemiş büyüklüğü ve zamanlaması, yetkililerin medyayı taciz için, sözlü sataşmalar yerine devlet aygıtlarını kullanmaya yöneldiklerine dair ciddi endişeleri artırmaktadır.”

‘Amaç yok etmek’
Türkiye IPI Ulusal Komitesi de önceki gün yayımladığı bildiride “Bu durum göstermektedir ki amaç vergi usulsüzlüğünü cezalandırmak değil, ülkenin en büyük medya grubunu yok etmektir” demişti. (Radikal)