'İrademizi kırmayalım'

AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, AB ülkelerinden farklı sesler gelse de, Türkiye'nin 3 Ekim'de üyelik müzakerelerine başlama konusunda kararlı olduğunu söyledi.

ANKARA - AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, AB ülkelerinden farklı sesler gelse de, Türkiye'nin 3 Ekim'de üyelik müzakerelerine başlama konusunda kararlı olduğunu söyledi. Müzakerelere başlamak için hiçbir hukuki ve teknik engelin olmadığını belirten Babacan, "Fransa gibi ülkeler Türkiye'yi iç politika konusu yapabilirler. Bunlar olabilir, normaldir. Ama biz asla ve asla AB irademizi kırmamalıyız" dedi.
Müzakere hazırlıkları hakkında dün NTV'de bilgi veren Babacan, özellikle 29 Temmuz'da imzalanan Gümrük Birliği Ek Protokolü ve açıklanan deklarasyon üzerinde çalışıldığını belirtti ve deklarasyon hakkında tüm AB başkentlerine bilgi sunumunda bulunduklarını ifade etti.
Yapılan sunumların, 'Protokole atılan imza Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıma anlamına gelmiyor' mesajının ayrıntılarına girdiğini vurgulayan Babacan, herkesin deklarasyon hakkında bilgilenmesini istediklerini, bu çalışmanın bir endişeden kaynaklanmadığını açıkladı.
'Rehn 3 Ekim için iyimser'
Finlandiya'da genişlemeden sorumlu komiser Olli Rehn'le yaptığı görüşmenin de 17 Aralık kararını teyit eder biçimde olduğuna dikkat çeken Babacan, Rehn'in 3 Ekim için iyimser olduğunu kaydetti.
Babacan, "Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin müzakerelere başlamak için teknik tüm hazırlıkları tamamladığına inanıyor. Aslında, karşılıklı her şey teyit edildi. Bunun ötesinde konuşulanların hepsi spekülasyondan ibaret" dedi
Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumunun çok net olduğunu dile getiren Babacan, kimsenin Türkiye'ye, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanı, limanlarını aç' diye zorlamada bulunamayacağını savundu. Babacan, Kıbrıs'ı gündeme getirerek Türkiye'yi AB yolunda zora sokmaya çalışmanın adil bir davranış olmadığını ifade etti.
Ek protokolün uygulanması için Meclis onayına ihtiyaç olduğunu belirten bakan Ali Babacan, bu süreci de geciktirmeyeceklerini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7544847544840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.