Irak hükümeti iki arada bir derede

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği hava harekatı Bağdat yönetimini zorda bıraktı. Irak merkezi hükümeti, "Düşmanca saldırı" diye nitelediği operasyondan ABD'yi sorumlu tutan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani...

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği hava harekatı Bağdat yönetimini zorda bıraktı. Irak merkezi hükümeti, "Düşmanca saldırı" diye nitelediği operasyondan ABD'yi sorumlu tutan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Türkiye'ye açık destek veren Amerika arasında kaldı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin 'yanlış istihbaratla sivilleri hedef aldığı'nı öne sürerken, Türkiye'ye 'protesto' notası verdiklerini söyledi.
Irak hükümetinin TSK'nın düzenlediği harekâtı BBC'ye değerlendiren Zebari, Bağdat'taki Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırıp Iraklı sivillerin ve köylerin bombalanması nedeniyle protesto notası verdiklerini söyledi. Zebari, "Hava saldırıları bazı köylerde büyük zarara yol açtı. Bir kadın öldü, dört kişi yaralandı. Bir hastane ve bazı küçük köprüler yıkıldı. Yanlış istihbarat sonucu böyle olduğu anlaşılıyor" dedi.
Peyamner Haber Ajansı ise Barzani'nin harekâta ilişkin, "Bu sadece Irak'ın egemenliğinin ihlali değil, aynı zamanda düşmanca bir saldırı ve uluslararası yasaların çiğnenmesidir" dediğini duyurdu. Ajans, Barzani'nin "Bu saldırıdan Amerika da sorumludur. Amerika, Irak'ın korunmasından ve bu ihlalden sorumludur" dediğini de belirtti
Türk Dışişleri yetkilileri ise Irak hükümetinin verdiği notayı 'protesto' notası olarak değerlendirmediklerini belirttiler. Yetkililer notanın "Sivillere zarar vermesin" mesajı taşıdığını kayderek gerekli yanıtın verildiğini söylediler.