Irak hükümeti Mahmur'dan dönüşler için çalışma yapıyor

AKP'nin hafta sonu gerçekleştirdiği Kızılcahamam kampında İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak hükümetinin Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'ndan dönüşler için özel bir çalışma yaptığını da açıkladı.


YURDAGÜL ŞİMŞEKKızılcahamam kampının basına kapalı bölümlerinde İçişleri Bakanı Atalay, önümüzdeki süreçte eve dönüşler kapsamında Mahmur Kampı’ndan 200-300 kişilik grupların Türkiye’ye geleceğini söyledi. Atalay, Irak hükümetinin Mahmur Kampı’nda kaç kişinin yaşadığını, bunlardan kaçının Türkiye’ye dönmek istediğini, dönmek isteyenlerin Türkiye’nin neresinden ne zaman gittiğini ve döndükten sonra nerede yaşamak istediğini araştırıp liste halinde Türkiye’ye vereceğini anlattı.
Daha sonra dönüşlerin olacağını belirten Atalay, Habur’daki karşılamada ortaya çıkan görüntülerin bir daha yaşanmayacağını, artık gelenleri sadece ailelerinin karşılayacağını, Mahmur’dan gelecekler için geçici kabul yerleri de yapılacağını söyledi.
AKP kampının basına kapalı toplantılarında esi Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile İstanbul Milletvekili Aladddin Büyükkaya’nın yaptığı konuşmalar da tartışma yarattı.

Başesgioğlu’ndan eleştiri
Başesgioğlu, kimlik üzerinden yapılacak siyasetin Türkiye’yi karanlıklara götüreceğini söledi. Kürt sorununun uluslararası kuruluşların sultasından kurtarılması gerektiğini belirten Başesgioğlu, Kürt sorunun PKK’dan ayrılması, PKK’nın silahları bırakıp Türk adaletine teslim olması gerektiğini belirtti. Bakan Atalay’ı “Bu milletin adı Türktür, bunu söylemekten niye çekiniyorsunuz” diye de eleştiren Başesgioğlu, Anayasa’nın dokunulmaz maddelerinin tartışmaya bile açılamayacağını söyledi.
Büyükkaya ise resmi ve eğitim dilinin Türkçe olduğunu belirterek “Bunu sulandıracak şeyler yapılamaz, seçmeli ders bile olamaz” dedi.

Atalay: İyimserim
Bakan Atalay, dün akşam CNN Türk’te Cengiz Çandar ve Hasan Cemal’in sorularını yanıtlarken de eve dönüşlerle ilgili, “Ben iyimserim. Gidişattan memnunum” dedi. Atalay “İşin özü, teröristlerin silah bırakarak teslim olmasıdır. Kısa vadelilerde yönetmelikler ve kanun değişiklikleri gelecek. Bölgede, yol kontrolü gibi hayatı kolaylaştırıcı önlemler alınacak. Genelgelerini yakın zamanda yayınlayacağız” dedi. Atalay Kürt sorunu konusunda devletin gemişte ne hatalar yaptığı sorulunca, “İyi analiz etmemesidir. Rahmetli Özal engellendi, çok iyi düşünceleri vardı. Şimdi sorunun çözümü biraz daha zor” dedi.