Irak işbirliğine hazır

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Ümran El Sabah, PKK/ Kongra-Gel'e yönelik askeri operasyon düzenlemek için Türkiye de dahil, bütün güçlerle işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

ANKARA - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Ümran El Sabah, PKK/ Kongra-Gel'e yönelik askeri operasyon düzenlemek için Türkiye de dahil, bütün güçlerle işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.
Dün büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu kabul ettiklerini belirten El Sabah, IKYB lideri Celal Talabani'nin 'Genel affın yararlı olacağı' yönündeki sözlerine atıfta bulunarak, şu anda askeri bir harekâtın ön planda olduğunu söyledi.
Türkiye nabız yokluyor
Harekâtla birlikte genel bir affın da iyi olabileceğini savunan El Sabah, Türkiye'nin, Irak ve ABD yönetimleri nezdinde PKK'ya yönelik Irak içinde sıkı bir harekât için nabız yokladığını ifade etti. Bunların askeri konular olduğunu ve üç yönetim arasında koordinasyonun bulunduğunu belirten El Sabah, PKK'nın siyasi faaliyetlerine Irak hükümeti tarafından izin verilmediğini savundu.
Özkök kaygılarını iletti
El Sabah, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün de, PKK faaliyetleri ve Kerkük'e ilişkin kaygılarını kendisine ilettiğini söyledi. Irak'ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin Irak açısından en önemli ülke olduğunu vurgulayan El Sabah, seçimlerin şu an ertelenmesinin planlanmadığını, ancak güvenlik gerekçesiyle bir-
iki ay ertelenebileceğini açıkladı.
Irak'ta Türk şoförlerinin kaçırılması ve öldürülmesi olaylarına ilişkin olarak üzüntüsünü dile getiren El Sabah, ellerinden geleni yaptıklarını, ancak Irak dışından gelen terör örgütü üyesi sayısının çok fazla olduğunu ifade etti.
Kerkük sorununa da değinen El Sabah, Kerkük'ün herhangi bir Irak şehrinden farklı olmadığını ve Türkiye'nin bu konudaki kaygılarını anladıklarını kaydetti. Yeni anayasaya göre Kerkük ve Bağdat'ın özel bir statüde bulunduğuna dikkat çeken El Sabah, Kerkük'te bir referandum yapılıp yapılmayacağını bilmediğini söyledi. Kerkük'teki durumun normal olduğunu savunan El Sabah, "Kerkük'te maddi zarara uğrayan kişilerin zararlarının giderilme si için bir çözüm bulunacak" dedi.
Irak hükümetinin, iki ülke arasında hava sahası açılmasını istediğini belirten El Sabah, Türkiye ve Irak arasında Suriye üzerinden demiryolu nakliyatının da yeniden başlayacağını söyledi. El Sabah, Irak'ın 4 Kasım tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına ücretsiz vize verme uygulamasına geçeceğini kaydetti.