Irak işgaline karşı küresel eylem

ABD'nin Irak'ı işgali, dördüncü yıldönümü öncesi küresel eylemlerle protesto edildi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) tarafından Kadıköy'de düzenlenen mitinge KESK İstanbul Şubeler Platformu...

ANKARA/İSTANBUL - ABD'nin Irak'ı işgali, dördüncü yıldönümü öncesi küresel eylemlerle protesto edildi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) tarafından Kadıköy'de düzenlenen mitinge KESK İstanbul Şubeler Platformu, Mazlum-Der, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, İstanbul Eczacı Odası'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı. Oyuncu Mehmet Ali Alabora yaptığı konuşmada, "Şu anda İspanya'da, Güney Amerika'da, Çin'de, Japonya'da yüzlerce meydanda binlerce kişi Irak'ta işgale karşı ses çıkarıyorlar" dedi. Eylem Bulutsuzluk Özlemi konseriyle bitti.
Taksim'de bir araya gelen 2 bin savaş karşıtı da Dolmabahçe'ye kadar yürüdü. 'Emperyalizm Yenilecek Direnen Halklar Kazanacak', 'ABD defol' pankartlarının açıldığı eylemde, 'Kerkük'e girme, kardeş kanı dökme' pankartı taşıyan bir genç, polis tarafından tartaklandı. Telsizle kafasına vurulan genç hastaneye kaldırılırken arkadaşı gözaltına alındı. Yürüyüş sonunda Şehir Işıkları grubu konser verdi.
Ankara'da Konur Sokak'ta toplanan grupsa 'Amerika'dan Korkmuyoruz' pankartı açtı. Kurtuluş Parkı önünde KESK ve sivil toplum örgütleriyle buluşan grupta, İçişleri Bakanlığı aleyhinde konuşan bir kişi gözaltına alındı. ABD karşıtı slogan atan grup, ABD Başkanı Bush'un kuklasını' yaktı. (Radikal, aa)