Irak Mahkemesi İstanbul'da

Irak'ta ABD işgalinin başladığı 2003'ten bugüne işlenen savaş suçları nedeniyle, başta ABD Başkanı George Bush ile Britanya Devlet Başkanı Tony Blair olmak üzere tüm sorumluları yargılamak için oluşturulan Irak Dünya Mahkemesi'nin nihai oturumu bugün başlıyor.

İSTANBUL - Irak'ta ABD işgalinin başladığı 2003'ten bugüne işlenen savaş suçları nedeniyle, başta ABD Başkanı George Bush ile Britanya Devlet Başkanı Tony Blair olmak üzere tüm sorumluları yargılamak için oluşturulan Irak Dünya Mahkemesi'nin nihai oturumu bugün başlıyor.
İki yıldır New York, Londra, Berlin, Roma, Brüksel ve Tokyo gibi çeşitli kentlerde yaklaşık 20 kez toplanan Irak Dünya Mahkemesi'nin nihai oturumuna ilişkin dün Darphane-i Amire binasında bir basın toplantısı yapıldı. Beraberindeki, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, mahkemenin Türkiye sözcüsü Hilal Küey ile yayıncı Müge Sökmen'le birlikte gazetecilerin karşısına çıkan İddia Heyeti Başkanı, Santa Barbara Üniversitesi öğretim üyesi, UNESCO Barış Ödülü sahibi Prof. Richard Falk, nihai oturum için neden İstanbul'un seçildiğine ilişkin şunları söyledi: "Türkiye'de güçlü bir barış hareketi var. Ayrıca Türkiye, Irak'a komşu olduğu için durumdan çok etkilendi. Yine Türkiye, Birinci Körfez Savaşı'ndan beri ABD'ye üslerini açarak işgale yardımcı oluyor."
İstanbul'da bugün başlayan oturum kapsamında ilk gün 'Uluslararası Hukuk ve Kurumların, Hükümetlerin, Medyanın Sorumluluğu', ikinci gün 'Irak'ın İstilası ve İşgali', üçüncü gün 'Küresel Güvenlik Ortamı ve Gelecek Alternatifleri' başlıklı oturumların ardından, Vicdan Jürisi kararını belirleyecek. WTI'ın kararı, 27 Haziran'da açıklanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7500937500930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.