Irak: PKK'lıları ülkemizde istemiyoruz

Irak: PKK'lıları ülkemizde istemiyoruz
Irak: PKK'lıları ülkemizde istemiyoruz
Irak merkezi hükümeti, Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesine karşı olduklarını açıkladı.

BAĞDAT - Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye 'den çekilen PKK 'lıların, Irak topraklarına girmesine karşı olduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki emniyet ve istikrarın bozulması tehlikesine karşı Türkiye'den çekilen PKK'lıların Irak topraklarına girmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

"Irak hükümeti, Türkiye'deki Kürt sorununun siyasi ve barışçıl yollarla çözümü konusundaki çabaları takdirle karşılıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Bununla birlikte, Irak'ın egemenliği, toplum güvenliğinin ve istikrarının sağlanması ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkeleri gereğince, Irak hükümeti PKK'lıların Irak topraklarına girmesini kabul etmiyor" denildi.

Açıklamada ayrıca, silahlı grupların Irak'a girmesinin bölge ülkelerinin de güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokacağı belirtilerek, Irak hükümetinin tutumunun uluslararası hukuk ilkelerine ve Irak anayasasına dayandığı vurgulandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ise daha önce yaptığı açıklamada, süreci olumlu karşıladıklarını ve "sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için ellerinden gelen bütün yardımları yapmaya hazır olduklarını" açıklamıştı. (aa)

PKK: Geri çekilme işlemi titizlikle uygulanıyor


  http://www.radikal.com.tr/1132830113283022

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kuzey Irak Federe Kürt Cumhuriyetine Takviye.. - Baran Bargiran

  kuzey ıraka gidecek olan gerilla aslında biraz güç kaybeden suriyedeki Özerk Kurdistan bölgesine bir takviedir,ve bir kısmı da kuzey ırakta peşmerge ye katılıp tam eğitim aldıktan sonra ıranda da bazı hakları PJAK a kazandırmak için irana gönderilecektir..yani gerilla nın silah bıraktığı ya da pasifleştiği gibi birşey söz konusu değil sonuçta Kürdistan dan Kürdistana geçiş...

  PKK lilari istemiyoruz - Karliova

  Simdiye kadar istiyordun ve besliyordun türkiyeyi karistirmak icin gün baris var istemiyorsun merak etmeyinsize musallat olacaklar

  ... - ronimitanni

  sayın merkezi hükümet orası senin babanın toprağı değil.

  Diplomatik Çıkış - ibretnüma

  Bu Amerika'nın "başkalarının içişlerine karışmayız." İsrail'in "Filistin'in varlık hakkını tanıyoruz." açıklamalarına benziyor. Yani baştan aşağı diploması. Bayram'da zorla gidilen akraba ziyareti gibi. Keşke yerin dibine girseler ama giremiyorlar işte. İlla bir yere gitmeleri lazım.

  Bir öneri - brotherlouie

  Çelik Harekatı'yla Irak'ın kuzeyindeki 7 bin 500 PKK'lı ABD desteği ile Guam Adası'na taşınmıştı. ABD'ye akıl vermek haddimize mi bilmiyorum ama aynı yol izlenebilir diye düşünüyorum.

  Kimin ülkesi - HannesYilmaz

  Kafayı yememek elde değil. Siz kimi kimin toprağından kovduğunuzu sanıyorsunuz. Orası Irak degil Kürdistandır. Kürt topraklarını dört parçaya böldünüz, insanlarını baskı ve zulum ile öldürdünüz ama yinede yenemediniz.Şimdi kapayın o koca çenenizi ve rahat bırakın kürtleri kendi topraklarında.

  Hiç inandırıcı değil - Selimserincan

  Sallamasyon bir habere benziyor.Kimsenin öyle bir şey dediğini sanmıyorum.