'Irak politikası değişebilir'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, "Türkiye'nin Kuzey Irak politikası yok" diyerek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le ters düşen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a destek verdi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, "Türkiye'nin Kuzey Irak politikası yok" diyerek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le ters düşen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a destek verdi. Özkök, "Büyükanıt çok tecrübeli bir arkadaşımızdır, neyi söyleyeceğini iyi bilir" derken politikalarda Irak'taki gelişmelere paralel değişiklikler yaşanabileceğini de vurguladı.
Orgeneral Özkök, dün Pakistan'ın Milli Gün resepsiyonunda gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Özkök'ün açıklamaları şöyle:
Büyükanıt'a destek: Ben Genelkurmay adına başkanı olarak, 2. başkanım ve genel sekreterim, kuvvet komutanları da kendi kulvarlarında konuşabilir. Ülkemizin iç güvenlik harekâtı ve Kuzey Irak'la ilgili bazı şeyler konuşulmuştur. Ve ikisinin de Kara Kuvvetleri ile ne kadar ilgili olduğu aşikâr. PKK ile mücadelede Jandarma ve Kara Kuvvetleri omuz omuza görev yapmadı mı? Dolayısıyla kendi görev sahası içinde bir değerlendirme yapmıştır.
Yeniden yapılanma var: Irak'ta seçim yapıldı. Yeniden yapılanma çalışmaları var. Tabii politikaların da bu değişime ayak uydurması lazım. Bu politikaları kendisinin bilmediğini söylemiş olabilir, öyle anlaşılıyor. Yoksa doğrudan doğruya, basında yer aldığı gibi o iki kısa cümleyi söylemiş değildir. Kendisi çok tecrübeli bir arkadaşımızdır. Neyi söyleyeceğini neyi söylemeyeceğini iyi bilir.
Dışişleri'yle ilişkiler iyi: Dışişleri'nden bize bir rahatsızlık iletilmedi. Dışişleri'yle çok iyi münasebetleri olan bir kurumuz. Biz devlet politikası olarak Irak politikasını yürütmeye çalışırız. Dışişleri'yle devamlı temas halindeyiz. Genellikle bu konuları yüz yüze konuşuruz. Bu bir rahatsızlık ifadesi şeklinde değil.
Hitap sorunu yok: (Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale'deki 18 Mart törenleri sırasında kendisine 'hocam' diye hitap ettiği yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine) Bu beni üzen bir konu. Bunu açıklıkla ifade etmek isterim. Ben o gün bu hitabı duymadım. Gazeteler iddia ediyor. Söylendiyse bunu da kabullenmem.
Bayrağı korumak herkesin görevi: Bayrak, Türk devletini ve dolayısıyla egemenliği temsil eder. İç hizmet yönetmeliğinin 87. maddesine göre bütün vatandaşlar, bütün Türkler bayrağın onurunu korumakla görevlidir. Bu görev yalnız askeriyeye verilmemiştir. Bundan çok üzüntü duydum. Çok büyük reaksiyon gösterildi. Tabii ki bu durumu bütün müesseseler çok soğukkanlı ve derinlemesine incelemelidir, akıllıca ele almalıdır ama üzerine görev düşen herkes görevini yapmalıdır.


    http://www.radikal.com.tr/7418217418210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.