Irak sınırına 'elektronik' takip

Türkiye ile Irak arasında yapılacak sınır güvenliği görüşmeleri sonunda, her gün onlarca PKK'lının geçtiği Türkiye-Irak sınırının elektronik izlenmesi kararı alınması bekleniyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye ile Irak arasında yapılacak sınır güvenliği görüşmeleri sonunda, her gün onlarca PKK'lının geçtiği Türkiye-Irak sınırının elektronik izlenmesi kararı alınması bekleniyor. ABD'nin Irak' ın Suriye ve İran sınır boylarına inşa etmekte olduğu 'kalelerinin' Türk sınırına da kaydırılacağı belirtildi.
Irak'a komşu ülkelerin içişleri bakanlarının zirvesi 30 Kasım'da Tahran'da yapılacak. Tahran toplantısının gündemi Irak'tan kaynaklanan güvenlik sorunu ve buna karşı alınacak önlemlerden oluşuyor. Irak yönetimi Suriye ile sınır güvenliği konusunda yaptığı anlaşmanın benzerini İran ve Türkiye ile de imzalamak istiyor. Bu talep Tahran'da tartışılacak. ABD ve Irak yönetiminin Suriye ve İran'la sınır sorunları, yabancı direnişçilerin ülkeye sızmalarından kaynaklanıyor. Askeri yetkililer, Irak'ta 5 bine yakın PKK/KongraGel'linin bulunduğunu ve gruplar halinde Türkiye'ye girdiklerini kaydediyorlar. TürkiyeIrak sınırında oluşturulması planlanan sistem şu unsurları içeriyor:
Elektronik izleme: ABD, Irak'ın sınırlarının korunması için İran ve Suriye sınırlarına 62 adet 'sınır kalesi' inşa ediyor. Bu kaleler, bir elektronik izleme kulesi ve kuleyi koruyan askeri birimden oluşuyor. Bu kule, sınırı izleyerek sızmaları saptıyor ve en yakındaki askeri birimi harekete geçiriyor.
Sınır devriyesi: Suriye ile Irak arasında yapılan sınır güvenliği anlaşması, sınırların ortak devriyesini de içeriyor. ABD, Irak ordusunu eğitme kapsamında 14 bin kişilik bir sınır polisi de oluşturdu. Ancak benzeri bir oluşumun Türkiye ile yapılması düşük bir olasılık olarak görülüyor. Türkiye, iki ülke arasında yapılacak sınır güvenliği işbirliğinin hükümetler arasında olması gerektiğini belirterek, Kürt grupları muhatap almayacağını kaydediyor.
Dikenli tel: Irak'la Suriye arasında yapılan anlaşmaya göre Şam yönetimi, tüm sınıra dikenli tel çekecek. Bu önlemin Türkiye-Irak sınırında alınması güç görünüyor.
Diyalog mekanizması: Sınır güvenliği kapsamında sürekli bir diyalog mekanizmasının kurulması öngörülüyor. İki ülke arasında kurulacak bir mekanizmayla herhangi bir ihlal anında rapor edilecek.