Irak sınırına yoğun sevkıyat

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak sınırına asker ve tank sevkıyatı hızlanırken, ABD de Ankara'yı yumuşatmak için girişimlerini artırdı.

BATMAN/ŞIRNAK/ANKARA/İSTANBUL - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak sınırına asker ve tank sevkıyatı hızlanırken, ABD de Ankara'yı yumuşatmak için girişimlerini artırdı. Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) bir açıklama yaparak TSK'nın Irak topraklarına bir kez daha topçu ateşi açtığını öne sürdü.
TSK'nın PKK'lı teröristlere yönelik başlattığı 'Balyoz' operasyonu tüm hızıyla sürerken, sınır bölgesine askeri sevkıyat hızlandı. Operasyon kapsamlı olarak Şırnak'ın Cudi, Gabar Dağları ile Bestler-Dereler bölgesinde sürüyor. Kuzey Irak sınırına da tank ve mühimmat sevkıyatı devam ediyor. Ankara'dan Batman Garı'na trenle getirilen tanklar, buradan araçlarla sınır bölgesine sevk edildi. Şırnak'ın Cizre ilçesinin sınıra yakın bölgelerinde yeni asker ve askeri araçlar sevk edildi. Askerlerin teröristlerin geçiş güzergâhlarını tuttuğu belirtilirken, kırsal alanda yapılan arama tarama faaliyetleri de aralıksız sürüyor. Kırsal bölgelere asker sevkine helikopterler de eşlik ediyor.
ABD ise Ankara'yı yumuşatmak için girişimlerini artırdı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un ziyaretinin ardından ABD'nin Terörle Mücadele Temsilcisi Joseph Ralston da Türkiye'nin yeni terörle mücadele temsilcisi Büyükelçi Rafet Akgünay'la temas kurdu. Edinilen bilgiye göre Akgünay, Ralston'la geçen cuma bir telefon görüşmesi yaptı. Ralston ve Akgünay'ın yakın zamanda bir araya gelmesi bekleniyor.
Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB), Türk askerlerinin Irak topraklarına bir kez daha topçu ateşi açtığını, en az 20 havan mermisinin düştüğünü öne sürdü. KYB'nin internet sitesi, sınıra büyük askeri yığınak yapan Türk ordusuna bağlı topçu birliklerinin, önceki gece saat 23.05'te Zaho kentine bağlı Bervari bölgesine ateş açtığını iddia etti. (Radikal, dha)