Irak tezkeresi Meclis'ten geçti

Irak tezkeresi Meclis'ten geçti
Irak tezkeresi Meclis'ten geçti
Hükümete Kuzey Irak'a askeri operasyon yetkisi veren tezkere TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tezkere, CHP'de çatlağa neden oldu.

Suriye tezkeresinin ardından hükümete Kuzey Irak’a askeri operasyon yetkisi veren tezkere TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Tezkere görüşmelerinde MHP ile BDP arasında ‘ırkçı’ tartışması yaşandı. Kuzey Irak tezkeresi görüşmeleri tartışmalı başladı. Görüşmelerde MHP adına konuşan Tuğrul Türkeş, terörü durdurmanın tek yolunun ‘itlaf’ olduğunu belirterek, “Ne yapacaksınız? Öldürecek misiniz diye soruyor hümanist maskeliler. Evet; şayet devlete ve millete karşı elinize silah alıyorsanız, öldürmeye hazırsınız demektir, o halde, gayet tabii olarak, öldürülmeyi de göze alacaksınız” dedi.
BDP adına konuşan Nazmi Gür ise Türkeş’in partilerini hedef alan sözlerine, ‘ırkçı parti olduğunuzu bütün dünya tescil etti’ diye tepki gösterdi. Meclis’in ilk mesailerini ‘savaş tezkeresine’ ayırmasını eleştiren Gür, tezkerenin barış ve çözüm için getirilen bütün adımlara adeta nokta koyduğunu belirtti.

CHP ’de tezkere çatlağı

Tezkere CHP’de çatlağa neden oldu. Aralarında Hüseyin Aygün’ün de bulunduğu bazı milletvekilleri görüşmelere katılmadı.CHP adına konuşan Faruk Loğoğlu’da hükümetin bir yandan PKK ile pazarlık yaparken, diğer yandan mücadele için tezkere çıkarmasının ikiyüzlülük olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise PKK’nın kış için hazırlıklara devam ettiğini belirterek, “Hükümetimize verilecek yetki, terörün ortadan kaldırılması için elimizi güçlendirecektir” diye konuştu.
Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi harekâtla ilgili hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi, AK Parti, CHP ve MHP’nin oyları ile kabul edildi. AK Parti’nin Kürt kökenli bazı milletvekillerinın tezkere oylamasına katılmaması dikkat çekti.