Irak yolu tehlike dolu

20 Mart 2003'te başlayan ABD'nin Irak'a yönelik operasyonunun ardından 2004'te ülkenin yeniden inşası gündeme geldi. Bu ihalelerden bazılarını merkezi Adana'da bulunan Türk firmaları aldı.

ADANA - 20 Mart 2003'te başlayan ABD'nin Irak'a yönelik operasyonunun ardından 2004'te ülkenin yeniden inşası gündeme geldi. Bu ihalelerden bazılarını merkezi Adana'da bulunan Türk firmaları aldı. Adana'daki Ser-Ka ile Kulak İnşaat A.Ş. Irak'ta iş almaya başlayınca çok sayıda işçiyi bu ülkeye götürmeye başladı. Ekmek parası, kaçırılmalar, rehin alınmalar, ülkedeki güvenlik zaafiyetine baskın geldi. Türkiye'deki işsizlik, Irak'ta yüksek ücret verilmesi gibi nedenler ölüm korkusuna karşı ağır bastı. Irak'ta çalışan Türk işçilerin sayısı 4 bini buldu.
140 Türk öldü
ABD'nin Irak'a saldırmasının ardından geçen sürede bu ülkeye mal taşıyan ya da bu ülkede çalışan yaklaşık 140 Türk işçisi yaşamını yitirdi. Türkiye; ABD ve Britanya'nın ardından bu ülkede en çok vatandaşını yitiren üçüncü ülke konumunda. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Irak'ta 'akıbeti bilinmeyen' Türk vatandaşlarının da olduğunu söyledi.
Rehin alındı ama...
Irak'ta kaçılan Türklerden biri de Adanalı 45 yaşındaki Hayri Ekinci, Ekinci hâlâ bu ülkede şoför olarak çalışıyor. Aynı tarihte Ekinci'yle birlikte kaçırılan 35 yaşındaki Ali Nuri Cesur da, aynı şirkette şoför olarak gidip Irak'ta çalışanlardan. (Radikal, dha)