Irak yönetimi sessiz

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği oparasyonla ilgili dün geç saatlere kadar ne Merkezi Irak Yönetimi'nden ne de Kuzey'deki Kürt Yönetimi'nden bir açıklama geldi.

SÜLEYMANİYE - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği oparasyonla ilgili dün geç saatlere kadar ne Merkezi Irak Yönetimi'nden ne de Kuzey'deki Kürt Yönetimi'nden bir açıklama geldi. Yerel kaynakların konuya ilişkin açıklamalarıysa çelişkili.
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği, internet sitesinde bombardıman sonucunda ağır zararın meydana geldiğini ve Kandil Dağı civarındaki birçok köynün tahliye edildiğini yazdı. Sitede 'Uluslarararası Kızıl Haç örgütünün durumu incelemek ve yerlerinden ayrılmak zorunda kalan insanlarla görüşmek için bölgeye gittiği' bilgisi de yer aldı.
Kandil Dağları yakınındaki Kale Diza bölgesinden sorumlu Iraklı Kürt yetkili Hüseyin Ahmed ise Lijuva adlı köyde bir kadının öldüğünü, beş kişinin yaralandığını söyledi. Süleymaniye'nin kuzeyindeki Sangasar kentinden yerel yetkili Abdullah İbrahim, Türk savaş uçaklarının 10 Kürt köyünü bombaladığını söylerken bir kadının öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını iddia etti. İbrahim 200 ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını da kaydetti. İbrahim, bölgedeki PKK üslerinin vurulan yerlerden çok uzaklarda olduğunu da söyleyip, "Köylüler yakındaki mağaralara saklandılar" dedi.
Peşmergelerin sözcüsü Cabbar Yaver, bazı köyleri Kandil Dağları'na bağlayan bazı köprülerin hasar aldığını söylerken, "Birliklerimizi hasarı saptamak için yolladık" dedi. (anka afp, ap, Reuters)