Irak'a çok sert uyarı

Ültimatom gibi
Barzani'nin "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" sözlerine Erdoğan çok sert çıktı: "Bunun bedeli ağır olur." Irak'a diplomasinin sonuna yaklaşıldığında kullanılan bir dille nota verildi:
'PKK'ya karşı acil önlem almazsanız, uluslararası hukuktan doğan haklarımız var.'
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani'nin Arap El Arabiya televizyonuna verdiği demeçteki "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız" sözleri, Türkiye ile Irak yönetimini karşı karşıya getirdi. Dışişleri Bakanlığı Irak'ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Bağdat yönetimine verdiği notada PKK'ya karşı 'acil, aktif ve kararlı' tavır alınmasını istedi ve "Bu olmadığı takdirde, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları bulunduğunu bildirir" ifadesi yer aldı.
Erdoğan: Bedeli ağır olur
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Barzani'ye ne cevap verileceğinin sorulması üzerine "Cevabımızı göreceksiniz" dedi. Gül'ün bu açıklamasını Başbakan Tayip Erdoğan'ın sert açıklaması izledi. Arap Ligi'nin Riyad Zirvesi'nde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştüğünü
anımsatan Erdoğan şöyle konuştu: "Orada 'Medya üzerinden konuşmasak çok isabetli olur' demiştim. Fakat görülen o ki, bu sözlerinde yine duramadılar, duramayacaklar. Ben şunu tavsiye ederim; altından kalkamayacakları sözler söylemesinler. Sonra bu sözlerin altında ezilirler. Kuzey Irak, şu anda attığı bu adımlarla çok ciddi yanlışlar yapmakta ve bunun bedeli onlar için çok ağır olur. Barzani burada ne yazık ki yine haddine tecavüz etmiştir, haddi aşmıştır. Bu ifadelerle eğer kendini tatmin ediyorsa onu bilemem ama Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tür tatminlere ihtiyacı yok. Bu sözlerin altında kalmamaları gerekir."
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, "Türkiye'nin dost eli yerine başka şekilde hak edenler için Türkiye'nin eli çok ağırdır" sözleriyle tepki gösterdi.
Gül'ün "Göreceksiniz" dediği tepkiyi Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıkladı. Bağdat yönetimine nota verildiğini söyleyen Çiçek, "Etnik terörün beslenme kaynağı orasıdır (Kuzey Irak). Milli hudutlarımız içerisinde huzuru, asayişi, birliği ve bütünlüğü sağlama noktasındaki tehdit Irak'tan geldiği için ilgileniyoruz, ilgilenmeye de devam edeceğiz" dedi. Çiçek, konunun bugünkü MGK'da da görüşüleceğini belirtti.
Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Bozkurt Aran, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ni çağırarak nota verdi. "Irak'a dostane yaklaşmaktayız" denilen notada, önerilen terörle mücadele anlaşmasının Irak tarafından reddedildiği ve İçişleri bakanlıkları arasında imzalanan protokolün uygulanmadığı vurgulandı. Notada diplomaside 'ültimatom' gibi algılanan ve 'diplomasinin sonuna yaklaşıldığında' başvurulan şu ifadeler yer aldı:
"Birleşmiş Milletler, üye ülkelere terörizmle mücadelede sorumluluk ve görev yüklemiştir. Ayrıca BM'nin 1546 sayılı kararı, komşu ülkelere terörist sızmaların önlenmesi yükümlülüğünü getirmiştir. Irak, PKK'ya karşı acil, aktif ve kararlı bir tavır almadığı takdirde, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları bulunduğunu bildirir."
Talabani panikle aradı
Türkiye'nin notasının ardından Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Erdoğan'ı aradı. Barzani'nin açıklamalarından duyduğu üzüntüyü dile getiren Talabani, KDP lideriyle konuyu görüştüklerini anlattı. Erdoğan'ın, "Türkiye'ye karşı olan bize de karşıdır" sözlerini anımsattığı Talabani "Terör örgütüne karşı elimizden geleni yapacağız. Ortak bir planla PKK'ya karşı savaşmaya hazırız" dedi. Erdoğan'sa konuşmayı "Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın" sözleriyle bitirdi.