Irak'a değil, Barzani'ye ambargo

MGK'dan tavsiye: Ekonomik silah hemen çekilmeli

MGK'da, PKK'yı doğrudan veya dolaylı destekleyen Kürt gruplara karşı ekonomik yaptırımda bulunulması kararı alındı. Kuzey Irak'a yönelik ticaretle elektrik satışının durdurulması gündemde. Irak'a yönelik ticaret yolunun Suriye üzerinden geçirilmesi de ihtimaller arasında...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), PKK'ya doğrudan ya da dolaylı destek veren Kürt gruplara karşı ekonomik yaptırımda bulunulması için Bakanlar Kurulu'na tavsiyede bulunma kararı aldı. Bakanlar Kurulu'nun kararının ardından, Kuzey Irak'la gerçekleştirilen ticaret ile bu bölgeye elektrik satışının durdurulması bekleniyor. Irak'a yönelik ticaret yolunun Suriye üzerinden gerçekleştirilmesi gündemde.
İlklerle dolu toplantı
MGK dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Gül'ün ilk kez başkanlık ettiği toplantı 60. hükümetin de ilk MGK'sı oldu. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği, Gül'ün ise atamasını onayladığı yeni MGK Genel Sekreteri Tahsin Burcuoğlu da ilk defa kurulda yer aldı. Toplantı, 30 Ağustos itibariyle komuta kademesinde yer alan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile 60 hükümetin yeni üyeleri başbakan yardımcıları Nazım Ekren ve Hayati Yazıcı, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay için de ilk olma özelliği taşıdı.
Cumhurbaşkanı Gül, toplantı öncesinde kurul üyelerine öğlen yemeği verdi. Toplantıda, Başbakan Erdoğan kasım ayı başında gerçekleştireceği ABD gezisi ile ilgili olarak kurul üyelerini bilgilendirdi.
Kurulda, Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi operasyonu dahil terörle mücadelede alınacak ek önlemler tüm ayrıntılarıyla ele alındı. Toplantıda PKK'nın elindeki sekiz askerin sağ salim teslim alınması için nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği üzerinde de ayrıntılı bir şekilde duruldu. Askerler, bölgede aralıksız sürdürülen operasyonlar hakkında hükümet kanadını bilgilendirdi.
TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihinde kabul ettiği hükümet tezkeresi çerçevesinde alınması gereken siyasi ve askeri tedbirlerin bir kez daha gözden geçirildiği MGK'da, Kuzey Irak'a ambargo konusunda geniş bir değerlendirme yapıldı. Konu görüşülürken ambargonun Türk ekonomisine olası etkileri ile ambargodan Irak'ın güney kesiminin etkilenmemesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine ilişkin hazırlanan ayrıntılı raporlar ele alındı. Konuya ilişkin değerlendirme MGK bildirisine, "Bölgede bölücü terör örgütünü doğrudan veya dolaylı şekilde destekleyen gruplar üzerinde öncelikle alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin olarak Bakanlar Kurulu'na tavsiyede bulunulması kararlaştırılmıştır" şeklinde yansıdı.
Irak'ın diğer bölümünü etkilemez
Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'a yapılan ticaret, Kuzey Irak ekonomisini ayakta tutuyor. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, gayrıresmi olarak Habur'dan bölgeye giriş yapan araçlardan 100 dolardan başlayan ve taşıdıkları malın değerine göre artış gösteren miktarlarda para tahsil ediyor. Günde ortalama 2-3 bin civarında aracın geçiş yaptığı dikkate alındığında bu şekilde elde edilen gelirin Kürt yönetimi için ne denli
önemli olduğu daha da iyi anlaşılıyor.
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dün, konuyla ilgili açıklamasında Kuzey Irak'a yönelik bir ekonomik yaptırımın Irak'ın geri kalan bölümünü etkilemeyeceğini vurguladı. Tüzmen'in bu sözlerine Irak'la ticaretin Habur yerine Suriye'ye kaydırılacağı şeklinde yorumlandı.
ABD yönetimi, Türkiye'nin Irak'a ikinci bir sınır kapısı açma talebine yıllardır izin vermiyor. Eğer bu ikinci kapı açılmış olsaydı, Irak'la ticaret Kürt bölgesinden bağımsız olarak gerçekleştirilme imkânına kavuşacaktı.
Kuzey Irak'a elektrik sağlayan Kartet'in elektrik satışının da ambargo çerçevesinde durdurulması gündemde. Bu durumda Kuzey Irak'ın önemli yerleşim merkezlerinden Doha, Zaho ve Musul ile bu kentlerin çevresindeki yerleşim merkezleri elektrik kesintisinden doğrudan etkilenecek.
Toplantıda, terörü protesto eylemleri de değerlendirildi. Eylemlerde sağduyunun hâkim olması için devletin tüm kurumlarının koordineli biçimde harekete geçmesi üzerinde fikir birliğine varan MGK'nın bildirisinde şöyle denildi: "Birlik ve beraberliğimizi zedelemeyi amaçlayan terör saldırılarına karşı, halkımızın her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına ve kardeşlik duygularına zarar verecek davranışlardan kaçınarak, teröre gereken yanıtı vereceğine olan inanç bir defa daha vurgulanmıştır."
Ermeni tasarısı da görüşüldü
Toplantıda ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi'nden geçirilmeye çalışılan 'Ermeni Soykırımı Tasarısı' hakkında da sunum yapıldı. Bildiride, "Ermeni diasporası ile Ermenistan'ın Türkiye aleyhinde yıllardır yürütmekte oldukları kampanyanın son ürünü olan söz konusu tasarının hiçbir gerekçeyle mazur gösterilemeyeceği ve kabul edilemeyeceği vurgulanmıştır. Gelişmelerin seyrine göre konunun bütün veçheleriyle yeniden değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır" denildi.