Irak'a giden Rice'a Barzani'den protesto, Zebari'den destek

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün, Türkiye'nin hava harekâtının ardından sınırlı sayıda kara birliğini Irak sınırından geçirdiği haberinin geldiği saatlerde, Irak'ın Kerkük kentine sürpriz ziyaret yaptı.

KERKÜK/BAĞDAT - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün, Türkiye'nin hava harekâtının ardından sınırlı sayıda kara birliğini Irak sınırından geçirdiği haberinin geldiği saatlerde, Irak'ın Kerkük kentine sürpriz ziyaret yaptı. 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesud Barzani başta olmak üzere Kürt liderliğinin protestosuyla karşılaşan Rice, 'PKK'yı durdurmak hepimizin ortak çıkarı' mesajı verdi.
Rice'ın Kerkük'ten geçtiği Bağdat'ta Iraklı liderlerle yaptığı görüşmeyi boykot eden Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, "Türk hükümeti sınırdaki Kürt köylerini vurduğunda Irak Kürdistan halkına karşı zalim bir suç işlemiştir. Kürdistan halkının kanının ucuz olmadığını herkese hatırlatmak isterim. ABD'yi, Irak'ın egemenliği, Irak halkı ve özellikle de Kürdistan halkına yönelik ahlâki ve yasal yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırıyorum" dedi.
Daha sonra da KBY Başbakanı Neçirvan Barzani, amcasının Türkiye'yi protesto için Bağdat'ta Rice'la görüşmeye gitmediğini duyurdu: "Kararlaştırılan görüşmeye, Türk bombardımanına ABD'nin aldığı konumu protesto etmenin işareti olarak gitmeyecek."
'Irak hava sahası ABD'ye bağlı olduğundan operasyon yükümlülüğünü de ABD'nin aldığını' söyleyen Kürt Başbakan, "ABD'nin Türkiye'ye köylerimizi bombalama izni vermesi kabul edilemez" diye çıkıştı.
Petrol zengini Kerkük'te Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle görüşmeyen Rice ise daha sonra geçtiği Bağdat'ta, Kürt asıllı Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle ortak basın toplantısında şu mesajı verdi:
"Kuzeydeki istikrarı bozmakla tehdit eden PKK faaliyetlerini durdurmak ABD, Irak ve Türkiye'nin ortak çıkarınadır. Kimse kuzeyi istikrarsızlaştırma tehdidi içeren bir şey yapmamalı."
Pazar günkü hava harekâtı için "ABD her türlü terör faaliyetinin durdurulmasını destekliyor, ama bu Türkiye'nin kararıydı. Türk hükümetine sivil can kayıplarına ya da kuzeyin istikrarsızlaştırılmasına yol açabilecek her şey için endişelenmeye devam ettiğimizi açıkça ifade ettik" diyen Rice, "PKK faaliyetleri kuzeyin istikrarını tehdit ediyor ve Türkiye'de ölümlerle sonuçlanıyor. Mevcut durumda soruna genel olarak bakıp geniş kapsamlı yaklaşım getirmemiz gerekiyor" vurgusu yaptı. Zebari de Rice'ı, "Ortak bir hedefi paylaşıyoruz: Türkiye'ye saldırılar dahil PKK'nın terörist faaliyette bulunmamasının sağlanması. Irak, Türkiye'nin PKK'nın terörist faaliyetlerinden duyduğu meşru kaygıları tümüyle anlıyor. Ama ABD, Irak ve Türkiye üçlü plan geliştirirse daha iyi olur. Tek taraflı eylemler, hem Irak hem de Türkiye'nin çıkarlarına zarar verir" diyerek tasdik etti.
Bu arada Rice'ın, Türk operasyonu ve Kürtlerin tepkisiyle gölgelendiği yorumu yapılan Kerkük ziyareti, Kürtlerin kenti kendi yönetimlerine katma hesabıyla yapılması, Türkiye'nin ise yapılmaması için bastırdığı statü referandumunun altı ay ertelenmesinin ertesinde geldi. (afp, dha, aa)