Irak'a güvenlikçi aranıyor

Tezkere tartışmaları ve Kuzey Iraklı Kürt grupların tepkisi nedeniyle Irak'a asker gönderemeyen Türkiye'de, ilanla Kuzey Irak'taki ABD üslerinde görev yapacak yüksek maaşlı 'güvenlikçiler' aranıyor.

ANKARA - Tezkere tartışmaları ve Kuzey Iraklı Kürt grupların tepkisi nedeniyle Irak'a asker gönderemeyen Türkiye'de, ilanla Kuzey Irak'taki ABD üslerinde görev yapacak yüksek maaşlı 'güvenlikçiler' aranıyor.
Irak'taki ABD üsleri ve binalarının korunması için yaklaşık 5 bin Türkiyeli güvenlikçi aranırken ilanın yoğun ilgi gördüğü öğrenildi.
'Paralı asker' benzetmesini kabul etmeyen Dışişleri Bakanlığı, özel güvenlikçilerin bölgede çalışan Türklerin ve Türk kamyonlarının güvenliğini sağlamak için çalışmasına sıcak bakıyor. ABD'li yetkililer, benzer ihtiyaçları olduğunu, ancak ilanla doğrudan ilgileri olmadığını savundu.
'İngilizce-Arapça bilen...'
Mart ayında iki gazetede yaymlanan ilanda, "Kuzey Irak'taki ABD üslerinde görevlendirmek üzere İngilizce bilen, Silahlı Kuvvetler, Emniyet veya özel güvenlik teşkilatlarında çalışmış güvenlik yöneticileri ve Arapça-İngilizce bilen, Silahlı Kuvvetler, Emniyet, özel güvenlik teşkilatlarında çalışmış güvenlik elemanları aranmaktadır" denildi. İlanın, Çalışma Bakanlığı'nın 19 Şubat 2004 tarihli izniyle yayımlandığı da hemen altında belirtildi.
İlanda taşeron şirket aracılığıyla Türk vatandaşları arasından seçilecek güvenlik yöneticilerine 3 bin-6 bin 500 YTL, güvenlik elemanlarına da 2 bin-4 bin YTL net ücret verileceği belirtildi, konaklama ve yemek giderlerinin de şirketten karşılanacağı açıklandı.
İlanda herhangi bir irtibat adresi ya da telefon verilmezken, başvuruların 'irakprojesi@mynet .com adresine gönderilmesi istendi. Amerikalı yetkililer, ABD'nin Kuzey Irak'taki üslerinde Türk güvenlik görevlisi çalıştırmak istediğini doğruladı, ancak ilanla doğrudan ilgileri olmadığını belirtti. Bir yetkili, "Green Card başvurusu alan şirketler gibi başvuruları alıp ABD'den gelecek talepleri değerlendiriyor olabilirler. Doğrudan talep yok" dedi.
İlanın ardından, "Türkiye, Irak'a paralı asker gönderiyor" iddiaları ortaya atıldı. İlan konusunda, "Bizim de haberimiz var" diyen Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu işe başvuracakların 'paralı asker' olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunu öne sürdü. "Burada amaç, kamyon şoförlerine etkin bir koruma konvoyu oluşturmak. Kimse gidip de, askeri bir faaliyet içinde olmayacak" diyen yetkililer, Irak'ta her alanda olduğu gibi güvenlikte de Türkiye'nin deneyiminden yararlanılmasının söz konusu olduğuna işaret etti.
Türkiye, ABD ve Irak ile yapılan pazarlıklarda Irak'a giden kamyonların güvenliğini sağlamayı önermiş, ancak Kürt grupların tepkisi nedeniyle ABD ve geçici Irak yönetimi bu öneriyi kabul etmemişti.


    http://www.radikal.com.tr/7429877429870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.