Irak'a harekât dahil her ihtimal masada


Çiçek: Aslında sözün bittiği yerdeyiz

Tek gündem
Ankara'da gündemin tek maddesi şehitlerdi. Bakanlar Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığındaki toplantıda saldırıyı görüştü. Toplantıdan sonra Başbakan Yardımcısı Çiçek, "Aslında sözün bittiği konuyu konuşuyoruz" dedi. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu da bugün saat 10.00'da yine Erdoğan başkanlığında bir araya geliyor.
'Ne tedbir varsa...'
"Soğukkanlı olarak her ihtimali konuşacağız" diyen Çiçek, "Sınır ötesi operasyonu konuşmak için erken mi? Tezkere hazırlığı var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "En üst seviyede, en sorumlu makamlarla her tedbiri değerlendireceğiz. Söyledikleriniz dahil, tüm tedbirleri almaya hükümetimiz kararlı. Bu konuda siyasi irade vardır."
Çankaya devrede
Çankaya da gelişmelerle yakından ilgilenerek, teröre karşı mücadelede inisiyatif alacağını ortaya koydu. Bakanlar Kurulu'nun hemen ardından Cumhurbaşkanı Gül, sabah saatlerinde davet ettiği Başbakan Erdoğan'la Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ı Köşk'te ağırladı. Büyükanıt Köşk'e yarım saat önce çıktı.
'Güçlü tedbir'
Köşk'te üçlü zirveden sonraki açıklamada, 'en güçlü tedbirlerin uygulanması için kararlılık' vurgusu yapıldı: "Güvenlik güçlerimizin terörizm karşısındaki mücadelesini yılmadan devam ettirmesi ve en güçlü tedbirleri uygulaması yönündeki kararlılığı vurgulanmıştır." Şimdi gözler bu sabah Erdoğan'ın yöneteceği Yüksek Kurul'da.

ANKARA - PKK'nın Şırnak'taki son saldırısı, terörle mücadelenin Ankara'da gündemin birinci maddesi olmasını sağladı. Bakanlar Kurulu, sınır ötesi operasyon ve yetki tezkeresi de dahil her türlü önlemi gündemine alırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Çankaya Köşkü'nde mini zirve yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nu toplayacak ve atılacak adımlara son şekli verilecek.
Bakanlar Kurulu dün Erdoğan başkanlığında yaptığı toplantıda Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu saldırıyı ele aldı. Toplantının ardından açıklama yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun bugün saat 10.00'da Erdoğan'ın başkanlığında toplanacağını söyleyerek, "Aslında sözün bittiği bir konuyu konuşuyoruz. Çünkü terör konusunda söylenmesi gereken her şeyi defalarca sizinle burada konuştuk. Ama buna rağmen terör olgusu devletimizin bir sorunu olarak devam ediyor" dedi. Çiçek şöyle konuştu:
"Bugüne kadar hükümet olarak alınması gereken ne tedbir varsa bunları almaya çalıştık. Bu noktadaki kararlılığımız da sürüyor. Devletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği noktasında alınması gereken bundan sonra ne tedbir varsa bunları da almaya çalışacağız. Yaptığımız işin ülkemizin yararına, milletimiz yararına, devletimizin yararına olması için de soğukkanlı olarak her türlü akla gelecek ihtimali de bu toplantılarda konuştuk, konuşacağız."
Sınır ötesine şartlı destek
Çiçek, 'Sınır ötesi operasyonu konuşmak için erken mi? Tezkere için hazırlık var mı?' sorusuna yanıt verirken şunları vurguladı:
Nasıl def edebiliriz?: Şimdi geldiğimiz bu nokta itibarıyla ne tedbir alırsak sonucu daha erken alabiliriz, ne tedbir alırsak bu belayı ülkemizden def edebiliriz. Bununla ilgili bir değerlendirmeyi bir defa daha yapacağız. En üst seviyede en sorumlu makamları davet ederek yapacağız. Bu işin önünde olan, büyük fedakârlıklarla bu mücadeleyi yürüten kurumlarımızın temsilcileriyle söylediğiniz konu (sınır ötesi operasyon ve tezkere) bu işe bir fayda getirecekse bu dahil olmak üzere bu tedbirlerin hepsini almaya hükümetimiz kararlıdır.
Vatandaş bilsin ki irade eksikliği yok: Yani vatandaşımız şundan emin olmalıdır ki bir siyasi irade eksikliği, kararsızlık söz konusu değildir. Bütün mesele tedbirin sizi sonuca ne ölçüde yaklaştıracağı ya da uzaklaştıracağıdır.
Olumlu mu olumsuz mu etki eder?: Aldığınız tedbirlerin bu konuda bu sorunun çözümüne ne yönde olumlu ya da olumsuz katkı yapacağının çok iyi değerlendirmesiyle ilgilidir. Devlet bu değerlendirmeyi yapıyor. Hükümet olarak da biz bu değerlendirmeyi yaptık. Alacağımız tedbirin soruna ne ölçüde olumlu ya da olumsuz tesir edeceği değerlendirmesini yapıyoruz. Yoksa karar almada en ufak bir tereddüdümüz, sıkıntımız yoktur.