'Irak'ın özgüveni tam'

NATO zirvesine katılmak için İstanbul'a gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün Bağdat'taki yetki devri nedeniyle apar topar ülkesine geri döndü.

İSTANBUL - NATO zirvesine katılmak için İstanbul'a gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün Bağdat'taki yetki devri nedeniyle apar topar ülkesine geri döndü.
Zebari, dün İstanbul'da Britanya Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından ülkesine uğurlandı. "Bugün yetki devrinin gerçekleşmesiyle Irak'ta terörist, kriminal, Saddamcı ve antidemokrat gruplarla baş edeceğimize inanıyorum"
diyen Zebari, yine de yetki devri sonrasında şiddetin duracağının hiçbir garantisi olmadığını belirtti. Iraklı bakan, "Koalisyondaki dostlarımızın şimdiye kadar yaptıklarından daha iyi bir çalışma sergileyeceğimiz konusunda size söz verebilirim. Kendimize güveniyoruz, bu kapasiteye sahibiz. Bu bizim halkımız, bizim kültürümüz, ülkenin nasıl idare edileceğini koalisyondaki ortaklarımızdan iyi biliyoruz. Onların da desteğiyle durumun hâkimi olacağız" sözü verdi. Zebari, Ocak 2005'teki seçimler için elden geleni yapacaklarını vurguladı.
(bbc, aa)