Iraklı Şerzat annesi ve kardeşlerine kavuştu

Irak'ta bir silah fabrikasının bombalanması sırasında annesinin karnında maruz kaldığı kimyasal ve radyoaktif maddeler nedeniyle hastalanan, babasıyla birlikte Irak'tan kaçıp İstanbul'da tedavi altına alınan Şerzat Hüseyin, dört ay sonra ilk kez annesi ve kardeşleriyle buluştu.

İSTANBUL - Irak'ta bir silah fabrikasının bombalanması sırasında annesinin karnında maruz kaldığı kimyasal ve radyoaktif maddeler nedeniyle hastalanan, babasıyla birlikte Irak'tan kaçıp İstanbul'da tedavi altına alınan Şerzat Hüseyin, dört ay sonra ilk kez annesi ve kardeşleriyle buluştu.
Sekiz yaşındaki Şerzat'ın hastalığı anne karnında başladı. Doğduğunda vücudunun büyük bölümü kırmızı leke ve yaralarla doluydu. Şerzat'ın bedenindeki yaralar, 1999 yılında Amerikan uçaklarının Musul'da evlerinin yakınındaki silah fabrikasını kimyasal silahlarla bombaladığı sırada yayılan radyasyon yüzünden iyileşmiyordu. Taksici baba Haydar Hüseyin'e, oğlunu tedavi için götürdüğü Suriye'de Avrupa'ya gitmesi tavsiye edildi. Evini ve arabasını satan baba, yaklaşık iki ay önce Türkiye'ye geldi. Baba oğul, kaçak göçmenlerle Avrupa'ya gitmek üzereyken İzmir'in Urla ilçesinde yapılan bir operasyonla yakalandı.
Serbest kaldıklarındaysa İstanbul'da Kumkapı'da bir otele yerleştiler. Bu öykü basına yansıyınca Başbakan Tayyip Erdoğan Iraklı çocuğa yardım eli uzattı. Şerzat, Esenler'de özel bir hastaneye yatırıldı. Tedavisi 21 gün süren Şerzat Hüseyin dört gün önce taburcu edildi.
Şerzat dün, tedavisini üstlenen İnsani Hak ve Hürriyetleri Yardım Vakfı'nın (İHH) binasında dört ay sonra ilk kez annesi ve beş kardeşiyle buluştu. İHH Basın Danışmanı Adem Demir, 'epidermolizis bullosa' hastalığı teşhisi konulan Şerzat'ın, yataklı tedavisinin bittiğini ve bundan sonra özel banyolarda yıkanacağını ve fizik tedavi göreceğini söyledi. Hüseyin ailesi için İkitelli'de ev tutuldu.