Iraklı Şerzat iyileşecek

İki ay önce babasıyla kaçak olarak Avrupa'ya tedavi için gitmek isterken yakalanan mülteci Iraklılardan küçük Şerzat, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle tedavi altına alındı.

İSTANBUL - İki ay önce babasıyla kaçak olarak Avrupa'ya tedavi için gitmek isterken yakalanan mülteci Iraklılardan küçük Şerzat, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle tedavi altına alındı. Yaraları tedavi edilen Şerzat, şimdi hastanede iyileşmek için gün sayıyor.
Sekiz yaşındaki Şerzat'ın hastalığı daha anne karnında başladı. Doğduğunda vücudunun büyük bölümü kırmızı leke ve yaralarla doluydu. Şerzat'ın bedenindeki yaraların nedeni, doktorlara göre, 1999'da Amerikan uçaklarının Musul'da evlerinin yakınındaki silah fabrikasını bombaladığı sırada yayılan radyasyondu.
Aile oğlunu tedavi ettirebilmek için her kapıyı çaldı. Taksici baba Haydar Hüseyin Essed'e, oğlunu tedavi için götürdüğü Suriye'de Avrupa'ya gitmesi tavsiye edildi. Evini ve arabasını satan, eşi ve diğer çocuklarıyla gözyaşları içinde vedalaşan baba, Avrupa'ya geçmek için yaklaşık iki ay önce Türkiye'ye geldi. Baba oğul, geçen hafta kaçak göçmenlerle Avrupa'ya gitmek üzere 45 kişiyle birlikte yola çıktı.
Ancak bu yolculuk, İzmir'in Urla ilçesinde yapılan bir operasyonla kesildi. Baba oğul serbest kaldıktan sonra İstanbul'a gelip Kumkapı'da bir otele yerleşti. Yetkililerden izin bekliyorlardı. Bu öykü ve bekleyişin basına yansıması üzerine Erdoğan, Iraklı çocuğa yardım eli uzattı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar'ı arayarak yardım talimatı verdi.
Esenler'de özel bir hastaneye yatırılan Şerzat, hızla iyileşmeye başladı. Doktorlar, Şerzat'ın 20 gün içinde yürüyebileceğini söyledi. Şerzat iyileşene dek hastanede kalacak. Oğlunun başından bir an ayrılmayan baba, çocuğunu tedavi ettirmek için varını yoğunu satarak yollara düştüğünü söyledi ve yardım eli uzatan Erdoğan'a da teşekkür etti.