Iraklılara yardım eli

Irak'tan getirilen 12 hasta, Medical Park Hospital ve Memorial hastanelerinde dün tedavi altına alındı. Tetkik ve takiplerine başlanan hastaların tedavileri ücretsiz yapılacak.

İSTANBUL - Irak'tan getirilen 12 hasta, Medical Park Hospital ve Memorial hastanelerinde dün tedavi altına alındı. Tetkik ve takiplerine başlanan hastaların tedavileri ücretsiz yapılacak.
Dışişleri Bakanlığı'nın girişimi, Türk ve Irak Kızılayı'nın işbirliğiyle Irak'ın çeşitli kentlerinden seçilen dokuzu çocuk 12 Iraklı, önceki gece İstanbul'a geldi. Ailelerinden birer kişi ve AKP Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün eşlik ettiği hastalar Medical Park Hospital ve Memorial hastanelerine yerleştirildi. Hastalar gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sonuçlara göre ameliyat edilecek.
Medical Park Hospital Genel Müdürü Reha Özkaya, hastaneye yatırılanlardan üçünün çocuk, diğerlerinin yetişkin olduğunu söyledi. Çocuklarda doğuştan gelen kalp anomalileri bulunduğunu kaydeden Özkaya, gerekli tetkiklerin yapılmaya başlandığını, sonuçlara göre ameliyat kararı verileceğini ifade etti.
Yetişkinlerden birinde beyin tümörü, diğer ikisinde kalp damarları tıkanıklığı bulunduğunu belirten Özkaya, bu iki hastaya bugün anjiyo yapılacağını kaydetti. Memorial Hastanesi yetkilileri ise ikisi genç, üçü çocuk olmak üzere altı hastanın getirildiğini ve takibe alındıklarını söyledi. Iraklı hastaların tedavisi, her iki hastanede ücretsiz yapılacak.
Türkiye'ye teşekkür
Erbil'den gelen ve kızına refakat eden Enver Puşu, doğuştan kalbi delik altı yaşındaki kızı Sümeyye'yi defalarca Bağdat'a götürmesine rağmen tedavisini yaptıramadığını belirterek, "Kızımı Türkiye'ye gelecekler listesine aldırabilmek için çok uğraştım. Teşekkür ediyoruz" dedi.
Doğuştan kalbi delik olan 11 yaşındaki Faysal Muhammet Emin'in babası Fuat Emin ise ümidini kaybettiği sırada Türkiye'den gelen yardımın, hem oğlunu hem kendisini hayata bağladığını söyledi. Türkiye'ye geldiği için çok mutlu olduğunu anlatan Faysal ise en çok denizi görmek istediğini açıkladı.
Kalp hastası altı yaşındaki Feraz Habip'in annesi ABD vatandaşı Menal Habip ise savaş nedeniyle ülkesine kırgın olduğunu ifade ederek, yardımları için Türkiye'ye teşekkür etti.