Irak'ta 2 bin doktor öldürüldü ya da kaçırıldı

Dr. Aydın Beyatlı'nın açıkladığı rakamlar ürkütücü: Irakta'ki 44 bin doktorun yarısı yurt dışına çıktı. 2 bin doktor öldürüldü ya da kaçırıldı
MEHMET KAYHAN YILDIZ
KONYA -1'nci Irak Türkmeneli Sağlık Kurultayı'nda, Düzenleme Komitesi Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Irak'ta yaşanan sağlık sorunlarını gündeme getirirken, “Bugün Irak'tan kayıtlı 44 bin doktorun yarısından fazlası mecburi olarak yurt dışına çıkmış ve 2 bin doktor öldürülmüş veya kaçırılmıştır” dedi.

Türkmeneli Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘1'nci Irak Türkmeneli Sağlık Kurultayı’, Konya'da başladı. 2 gün sürecek olan kurultaya Irak Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yanısıra Irak'ın çeşitli bölgelerinde hizmet veren Iraklı doktorlar, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden yetkililer katıldı.


‘IRAK HALKININ SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI’
Dedeman Otel'de gerçekleştirilen Kurultay'da, Irak'ın sağlık sorunları masaya yatırılırken çözüm önerileri gündeme getirildi. Kurultay Düzenleme Komitesi Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Irak'taki son durumu anlatırken, “Saddam rejiminden kurtulan Irak halkının sevinci kursağında kalmıştır. Artık rahatlayacağız diye düşünenler yaşadıkları acıları yeniden yaşamaya başlamışlardır. İşgalin 6 senelik bilançosu çok ağır oldu. 1 milyonu aşkın Iraklı ölmüş, 2 milyon insan yaralanmıştır. Yüzbinlerce yetim çocuk ve bir o kadar da dul gerisinde bırakmıştır. Her ne kadar terör olaylarında azalma olmuşsa da halen devam eden patlamalar, ayda onlarca insanın hayatını kaybetmesine ve yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olmaktadır” dedi.


‘2 BİN DOKTOR KATLEDİLDİ, CİHAZLAR YAĞMALANDI, KANSER HASTALIĞI ARTTI’
Irak'taki 2 bin doktorun hayatını kaybettiğini söyleyen Beyatlı, “Irak'ta sağlık alt yapısı tam olarak tamamlanmadığından ve yağmalanmadan dolayı hastanelerde modern cihazlar yok olmuştur. Bugün Irak'tan kayıtlı 44 bin doktorun yarısından fazlası mecburi olarak yurt dışarı çıkmış ve 2 bin doktor öldürülmüş veya kaçırılmıştır. Ciddi sağlık ve beyin göçü söz konusu iken geçmişteki savaşların etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalıkları yaygınlaşırken, çağdaş ülkelerde yalnız kitaplarda okunan kolera, tifo ve benzeri bulaşıcı hastalıklarda görülmeye başlamıştır. Bu da sağlık sistemini içinden çıkmaz bir duruma getirmiştir” diye konuştu.


‘SAĞLIKTA İŞBİRLİĞİ ŞART’
Kurultay'da, Irak'ın sağlık sorunlarının masaya yatırılacağını belirten Beyatlı şunları söyledi:
“Bugün burada bilim adamları, Irak'tan gelen Sağlık Bakanlığı’nın yöneticileri ve Irak'ın değişik illerinden uzman doktorlar ile bir araya gelip Irak sağlık sorunlarını tartışacağız. Bu önemli bir adımdır. Bize göre Irak’ta Türkiye’nin sivil toplum örgütleri ve kurum kuruluşlarının yapacağı çok şey vardır. Burada bunu tartışacağız ve doğru teşhisi koyacağız. Irak’ta görev yapan doktor ve hemşilerin Türkiye’deki üniversitelerde tıptaki son gelişmeleri takip etmeleri ve öğrenmeleri amacıyla 6 aylık tıbbı kurslar verilmelidir. Irak'ta tedavisi mümkün olmayan hastaların üniversite hastanelerimiz tarafından tedavi edilmelidir. Irak’ta acil ihtiyaç duyulan tıbbı ve teknik ekipmanların temini zorunlu hale gelmiştir. Üniversitelerin düzenlediği kongrelere Irak'taki doktorların da katılımı sağlanmalıdır.” (dha)