Irak'ta bir Türk'e ABD'den gözaltı

Musul'da bir akaryakıt istasyonunda pompacılık yapan Günay Soyer'den iki aydır haber alamayan Adana'daki yakınları, gencin ABD askerlerince 'ajan' olduğu gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - Musul'da bir akaryakıt istasyonunda pompacılık yapan Günay Soyer'den iki aydır haber alamayan Adana'daki yakınları, gencin ABD askerlerince 'ajan' olduğu gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.
Oğlunun haziran ayında izne geldiğini belirten anne Ayşe Soyer, gittikten sonra 25 gün haber alamadıklarını açıkladı. Anne Soyer, şunları anlattı: "Bir gece sabaha karşı telefon çaldı. Günay'ın arkadaşı olduğunu ve Irak'tan aradığını söyleyen bir kişi, oğlumun ABD askerlerince gözaltına alındığını söyledi. Arayan kişi, 'Bir şeyler yapın, Günay'ı kurtarın, yoksa isyancılara yaptıklarını ona da yapacaklar' dedi. Oğlumu Irak'a götüren İncirlik'teki Serka Şirketi'nden bilgi almaya çalıştık. Ama onların da haberi yoktu."
Şirketteki yetkililerin ilk önce kendilerini kabul etmek istemediklerini ileri süren ağabey Güney Soyer de, "Israr edince telefonla öğrenmeye çalışacaklarını söylediler. Bekledik, beş dakika sonra bizim söylediğimizi doğruladılar. ABD'li askerlerin kardeşimi gözaltına aldığını öğrendiklerini, eve gidip beklememizi, Günay'ın bırakılacağını söylediler. Ama iki aydır kardeşimden haber yok" dedi.
Dışişleri bilgi verdi
Kardeşinin gözaltına alındıktan sonra 'ajan' suçlamasıyla sorgulanıp Bağdat'a gönderildiğini öğrendiklerini açıklayan Güney Soyer, şunları söyledi:
"Kardeşim farkında olmadan yasak bölgeye girmiş olabilir. Ancak bize haber verilip, yasal yollardan haklarını aramamız sağlanmalıydı. Verilen bilgiye göre kardeşim şu an Bağdat'ta isyancıların tutulduğu cezaevinde. Sonunun ne olacağını bilmiyoruz. Dışişleri'nden aradığını belirten biri olayı doğruladı. Ama ne yapılacağını bize açıklamadı."
Günay Soyer'in Irak'ta tutuklandığını doğrulayan Serka Şirketi yetkilileri de şu bilgileri verdi: "Bize, Soyer'in bir kuleye çıktığı söylendi. Bu kulede de Amerikalılara ait radar varmış. Bu yüzden tutuklandığını öğrendik. Serbest bırakılması için girişimlerimiz sürüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7585377585370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.